Oglasili se

Veleposlanstvo SAD-a investitorima: U BiH se ne poštuju zakoni, pogledajte što rade u RS

Portal Novi list, Hina

Milorad Dodik / Foto Reuters

Milorad Dodik / Foto Reuters



Američko veleposlanstvo u Bosni i Hercegovini u ponedjeljak je objavio upozorenje potencijalnim investitorima u tu zemlju pozvavši ih na posebni oprez kako bi bili sigurni da njihova ulaganja neće biti izložena riziku zbog nezakonitog postupanja lokalnih vlasti, posebice onih u Republici Srpskoj.


U objavi na službenom profilu veleposlanstva na društvenoj mreži X istaknuti su dijelovi ranijeg izvještaja State Departmenta o investicijskoj klimi u BiH u kojemu je, uz ostalo, navedena preporuka za provedbu dubinsku analizu rizika prije bilo kakvog ulaganja.


Istaknuta je opasnost od pravnih rizika povezanih s praksom lokalni vlasti da ne poštuju sudske odluke uključujući tu presude Ustavnog suda BiH, posebice kod prava raspolaganja nepokretnostima.




“Ovo je posebno važno u Republici Srpskoj, gdje secesionističke aktivnosti lidera i napori da se neustavno preuzme kontrola nad državnom imovinom i neprovođenje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice stvaraju pravne rizike koji dodatno kompliciraju poslovno okruženje”, stoji u objavi veleposlanstva.


Američka je administracija zbog neustavnog ponašanja vlasti RS posegnula za uvođenjem strogih sankcija političarima iz tog entiteta kao i tvrtkama koje su s njima povezane.


Na popisu kažnjenih zabranom ulaska u SAD i zamrzavanjem imovine kao i gašenjem bankovnih računa su svi važniji dužnosnici iz tog entiteta predvođeni Miloradom Dodikom, a američko veleposlanstvo već mjesecima vodi kampanju pod naslovom “Gdje je novac”, čiji je cilj ukazati kako su oni pronevjerili milijune javnog novca zbog čega se RS sada mora zaduživati kreditima po visokim kamatama.


Investitorima su iz američkog veleposlanstva sada preporučili provedbu temeljitih pravnih analiza kako bi bili sigurni utječu li na status njihovih ulaganja odluke Ustavnog suda BiH kojima je on utvrdio da entiteti nemaju ovlasti na bilo koji način raspolagati imovinom koja ima status državne, uključujući tu njenu prodaju, zakup, koncesiju ili pravo privremenog raspolaganja.


Imovina koja je u socijalizmu imala status društvene u BiH je nakon osamostaljenja postala državnom, no da bi se njome prometovalo potrebno ju je najprije kao takvu uknjižiti, a pretpostavka za to je donošenje zakona na državnoj razini kojega kojega još uvijek nema.


Vlasti RS odbijaju prihvatiti da bilo kakva imovina na teritoriju tog entiteta bude upisana kao državna, a dok se taj spor ne riješi na snazi je odluka visokog predstavnika za BiH koji je zabranio raspolaganje državnom imovinom pa tako i njenu prodaju ili mogući zakup.