Rezultati

Uvođenjem minimalne plaće u Njemačkoj znatno porasla primanja osoba s niskim dohotkom

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Njemačka je 1. siječnja 2015. uvela zakonsku minimalnu plaću od 8,5 eura po satu



Njemačka minimalna plaća značajno je povećala prihode osoba s niskim primanjima, pogotovo u istočnoj Njemačkoj, pokazalo je u petak objavljeno u istraživanju Instituta za ekonomska i društvena istraživanja (WSI).


Njemačka je 1. siječnja 2015. uvela zakonsku minimalnu plaću od 8,5 eura po satu. To je dovelo do značajnog povećanja plaća u nižim dohodovnim razredima, pokazalo je istraživanje instituta.


U razdoblju između 2013. i 2018. primanja su porasla za prosječnih 21 posto za zaposlenike u istočnoj Njemačkoj te za 31 posto za one s mjesečnom plaćom nešto ispod 1300 eura.




U zapadnoj Njemačkoj su učinci povećanja minimalne plaće također bili pozitivni, ali manje izraženi, jer sve manji broj ljudi radi u sektoru s niskim plaćama. Tako su u nižem dohodovnom razredu plaće porasle 12 posto, stoji u istraživanju.


“To je najvjerojatnije i uglavnom učinak minimalne plaće”, rekao je autor istraživanja i stručnjak za tržište rada Toralf Pusch, dodavši da je minimalna plaća značajno pridonijela smanjenju nejednakosti plaća u različitim regijama.


“Jasno povećanje mjesečnih primanja također odbacuje zabrinutost nekih stručnjaka koji kritiziraju minimalnu plaću i smatraju da bi poslodavci zbog toga mogli smanjiti broj sati zaposlenika u sektoru minimalne plaće”, kazao je Pusch.


Zaposlenima s relativno visokim prihodima s povećanje plaće bilo je znatno manje između 2013. i 2018. – za oko 14 posto u istočnoj Njemačkoj te za 11 posto u zapadnoj, stoji u istraživanju.


Istraživanje nije razmatralo učinke povećanja minimalne plaće u 2022. i porasta na 12 eura po satu. Analiza je provedena na podacima iz 2008., 2013. i 2018., a podaci za 2023. godinu još nisu dostupni. Pregled prihoda i rashoda provodi se svakih pet godina.