Nešto ne štima

U svijetu koji se okreće alternativnim izvorima energije naftne tvrtke prijavljuju rekordne profite

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Danas je naftni div Chevron objavio neto profit od čak 6,1 milijardu dolara u zadnjem kvartalu. To im je najveći neto prihod još tamo od davnog prvog kvartala 2013. godine



Navodno smo sve bliže vremenima kad će naftne kompanije morati ili prilagoditi poslovanje tako da se bazira na novim izvorima energije ili nestati, baš kao i nafta kao energent.


Da je taj dan još daleko sugerira nam svježa činjenica da su dvije velike američki proizvođači nafte odnosno rafinerije ExxonMobile i Chevron prijavile prihod u trećem kvartalu 2021. godine kakav nisu imale već godinama.


Danas je Chevron objavio neto profit od čak 6,1 milijardu dolara u zadnjem kvartalu. To im je najveći neto prihod još tamo od davnog prvog kvartala 2013. godine.  Profit ExxonMobilea je još veći, 6,8 milijardi dolara i najveći je od zadnjeg kvartala u 2017. godini.




Prošle godine izgledalo je kao da su naftne kompanije na koljenima, no izgleda da se sad – iako imamo dojam da živimo u svijetu koji se ubrzano „elektrificira“ i okreće alternativnim izvorima energije – vraćaju jače nego ikad.


Osim pojačane potražnje, razlog povećanog profita je, dakako, cijena. Zašto tako raste, to je već malo kompleksnije pitanje i nema veze samo s povećanom potražnjom, nego i slojevitim političkim motivima na svjetskoj razini.  Nafta je skočila na preko 80 dolara po barelu, a cijene prirodnog plina dosegle se povijesne vrhunce u posljednje vrijeme. Iz obje tvrtke tvrde kako profit neće ulagati u daljnje proširenje proizvodnih kapaciteta iako za to očito postoji razloga, nego će ovim profitom zatvarati prošlogodišnje pozajmice i izvršiti neku vrstu povrata novca dioničarima.