Foto arhiva NL / Reuters
Radi se o Vladimiru Mikcu (67) iz Ptuja, Zdenku Radulju (69) iz Osijeka, Željku Jeleniću (69) iz Pule i Danijelu Boroviću (64) iz Varaždina
povezane vijesti
Apelacijski sud u Beogradu potvrdio je rješenje Višeg suda u Beogradu, čime je i službeno potvrđena prva optužnica koju je srpsko tužiteljstvo za ratne zločine podiglo protiv četvorice časnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva za “ratne zločine podignute u vojno-redarstvenoj akciji Oluja”.
Radi se o Vladimiru Mikcu (67) iz Ptuja, Zdenku Radulju (69) iz Osijeka, Željku Jeleniću (69) iz Pule i Danijelu Boroviću (64) iz Varaždina. Srpski list Politika podsjeća da im se na teret stavlja suučesništvo u ratnom zločinu protiv civilnog stanovništva.
Odbačene žalbe
Drugostupanjski sud odbio je žalbe branitelja okrivljenih i potvrdio prvostupanjsku odluku – stoji u odluci objavljenoj na stranicama Apelacijskog suda u Beogradu. Početak suđenja može se očekivati uskoro.
Tanjug je imao uvid u optužnicu i piše kako je “Oluja” podrazumijevala napade na “južni i sjeverni dio Republike Srpske Krajine, s ciljem da se u kratkom roku Vojska RSK porazi i preuzme kontrola”. Na sastanku na Brijunima, stoji u optužnici, hrvatski predsjednik Franjo Tuđman rekao je da za akciju postoji podrška Njemačke, NATO-a i SAD-a i to podrška da se “nanesu takvi udarci da Srbi nestanu”.
Cilj akcije je, prema optužnici, bio da se srpsko civilno stanovništvo prisili da trajno napusti teritorij na kojem je živjelo u Hrvatskoj, s tim da im se ostave dva putna pravca za odlazak.
“Tuđman je rekao da Srbima treba tobože jamčiti građanska prava i javno ih pozvati da se ne iseljavaju, ali istovremeno im, preko radija i televizije, odnosno putem letaka, priopćavati kojim se putnim pravcima stanovništvo kreće, odnosno napušta Hrvatsku. Optuženi su nakon toga proveli spomenutu brijunsku odluku i naredili avionske napade na civilno stanovništvo, što je za posljedicu imalo smrtno stradavanje i ranjavanje više civila srpske nacionalnosti i panično bježanje civila prema Srbiji”, stoji u optužnici.
Detalji optužnice
U njoj piše i kako je sada pokojni general bojnik Josip Čuletić, u svojstvu čelnika Centra operativnog zapovijedanja izdao naređenje optuženom Mikcu, zapovjedniku 92. Zrakoplovne baze Pula, i Zdenku Radulju, zapovjedniku 91. Zrakoplovne baze „Pleso”, Zagreb, za zračne napade po ciljevima na zemlji, što uključuje i civilno stanovništvo koje je bježeći već napustilo svoje domove u Hrvatskoj”.
Mikac je, piše dalje, naredio Jeleniću avionski napad na kolonu koja se kretala na potezu Bosanski Petrovac-Ključ. Radulj je, pak, kako pišu, izdao zapovijed optuženom Boroviću da se avionima napadne kolona na potezu Bosanski Novci-Prijedor.
“Potom je Jelenić , postupajući po zapovijedio, naredio NN pilotu da koristeći avion „Mig 21” izvrši napad po izbjegličkoj koloni koja se kretala putem Bosanski Petrovac-Ključ, što je ovaj učinio 7. kolovoza 1995. godine u poslijepodnevnim satima. On je na području Općine Bosanski Petrovac, u BiH, najprije preletio kolonu (koja je do tada prevalila više od 60 kilometara od granice sa Hrvatskom), a potom okrenuo avion i u povratku, iako je vidio da se ne radi o legitimnom vojnom cilju, djelovao raketnim udarima raketama S-24 po izbjegličkoj koloni, zaprežnih, putničkih, teretnih vozila i traktora, kojom prilikom je ubijeno 10 civila. U tom napadu je više ljudi ranjeno, od kojih je do sada identificirano njih 15.
Borović je, postupajući po zapovijedi, naredio dvojici NN pilota da izvrše napad po koloni na ruti Bosanski Novi-Prijedor, što su i učinili 8. kolovoza 1995. godine u poslijepodnevnim satima u mjestu Svodna”. Tad su ubijena tri civila”, stoji u optužnici u kojoj se navodi da je ukupno ubijeni 13 osoba, od kojih četvero djece.