
iStock
Carinska oznaka koja se koristi na - "pivo od slada" - čini se da pokriva svo pivo
povezane vijesti
Pivo je tiho dodano na popis proizvoda povezanih s aluminijem koji sada podliježu američkoj uvoznoj carini od 25 posto. Ovaj potez, skriven u birokratskom aneksu kao dio šireg trgovinskog rata koji je pokrenula Trumpova administracija, ostavio je europske pivare zbunjenima, a potrošače bijesnima, piše Politico.
Nesigurnost se ne odnosi samo na limenke. Carinska oznaka koja se koristi na – “pivo od slada” – čini se da pokriva svo pivo, bez obzira na pakiranje – limenke, boce ili bačve. To je posebno frustrirajuće za pivare, s obzirom na to da je većina ostalih europskih izvoznih proizvoda hrane i pića pogođena nižom carinom od 20 posto, što pivo čini jednom od najteže pogođenih kategorija poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Izvoz europskog piva u SAD prošle je godine premašio 1,1 milijardu eura, a među najprodavanijima su Guinness i Heineken. Otprilike petina te trgovine, prema vrijednosti, otprema se u limenkama. Carinski zakon primjenjuje se na globalnoj razini — tako da su pogođeni čak i najveći izvoznici poput Meksika, koji opskrbljuje preko 60 posto američkog uvoza piva.
“Ne znamo koliko dugo će mjera biti na snazi, ali neizvjesnost već sada šteti”, rekao je Raf De Jonghe, čelnik belgijske grupe pivara BEER, za belgijski dnevnik Nieuwsblad.
Ministarstvo trgovine SAD-a pojasnilo je, međutim, da se carina ne odnosi na samo pivo.
“Tarife na uvezeno pivo odnose se samo na vrijednost sadržaja aluminija u limenci piva, a ne na samo pivo”, rekao je Jeffrey Kessler, podtajnik u Uredu za industriju i sigurnost Ministarstva trgovine za Politico.
Trump već godinama ne pije alkohol, budući je njegov pokojni brat Fred izgubio bitku s ovisnošću. No svojevremeno je pokrenuo i vlastiti brend votke.
Europska komisija procjenjuje da će njegove sveobuhvatne nove carine – uključujući 20-postotni opći porez i posebne carine od 25 posto na automobile, čelik i aluminij – utjecati na do 70 posto cjelokupnog izvoza EU-a u SAD, vrijednog oko 380 milijardi eura. Dok se Bruxelles priprema odgovoriti, dužnosnici kažu da namjerno odgađaju akciju kako bi izbjegli dojam panike i kako bi kupili vrijeme za moguće pregovore.