Trgovinski rat

Trump tvrdi da Amerikanci sada od carina zarađuju 2 milijarde dolara dnevno. Povećava proizvodnju ugljena

Hina

Donald Trump / REUTERS

Donald Trump / REUTERS

Američki predsjednik nije iznio dokaze ili detalje o navodnoj zaradi



Američki predsjednik Donald Trump rekao je u utorak da Sjedinjene Države od carina dobivaju 2 milijarde dolara dnevno.


Trump je tvrdnju iznio tijekom događaja u Bijeloj kući bez navođenja detalja.


Američki predsjednik  je uveo niz carina drugim zemljama otkako je preuzeo dužnost u siječnju.




Dnevni izvještaj Ministarstva financija o depozitima i podizanjima s njegovog općeg računa, glavnog operativnog računa savezne vlade, pokazuje da su depoziti “Carine i određene trošarine” ovog mjeseca do sada u prosjeku iznosili oko 200 milijuna dolara dnevno.


Za cijeli mjesec veljaču, posljednji puni dostupni mjesec, Ministarstvo financija je zaradilo oko 7,25 milijardi dolara carina.


Izvještaj o mjesečnom proračunu za ožujak koji će sadržavati najnovije mjesečne brojke bit će objavljen u četvrtak.


Trump potpisao izvršne naloge za povećanje proizvodnje ugljena


Američki predsjednik Donald Trump potpisao je u utorak izvršne naloge kojima je cilj povećati proizvodnju ugljena, u suprotnosti s globalnim naporima za smanjenje emisije ugljika.


Postrojenja na ugljen proizvode manje od 20 posto električne energije u SAD-u, što je pad u odnosu na 50 posto u 2000. godini, prema vladinoj agenciji Energy Information Administration, budući da su fracking i druge tehnike bušenja povećale proizvodnju prirodnog plina. Rast solarne energije i energije vjetra također je smanjio upotrebu ugljena.


“Vraćamo industriju koja je bila napuštena”, rekao je Trump u Bijeloj kući, stojeći ispred tridesetak rudara s kacigama na glavi.


“Vratit ćemo rudare na posao”, rekao je Trump o radnoj snazi ​​koja je pala na oko 40.000 sa 70.000 prije deset godina.


Republikanac Trump je vodio svoju kampanju obećavajući da će povećati proizvodnju energije u SAD-u i tražio ukidanje energetskih i ekoloških propisa otkako je preuzeo dužnost 20. siječnja. Potražnja za električnom energijom u SAD-u raste po prvi put u dva desetljeća zbog rasta podatkovnih centara gladnih energije za umjetnu inteligenciju, električna vozila i kriptovalute.


Trumpovi nalozi uključuju napore da se spase elektrane na ugljen koje bi vjerojatno bile zatvorene i aktiviranje ovlasti po Zakonu o obrambenoj proizvodnji iz 1950. kako bi se povećala proizvodnja ugljena.


Postojeće elektrane na ugljen u SAD-u daju energiju u energetsku mrežu samo oko 40 posto vremena. Podržavatelji kažu da se taj broj može povećati deregulacijom i drugim mjerama. U svom prvom mandatu  Trump je pokušao podržati ugljen tako što je njegov tadašnji ministar energetike naredio saveznim energetskim regulatorima da subvencioniraju tvornice ugljena za njihov doprinos u povećanju pouzdanosti i otpornosti električnih mreža. Regulatori su odbacili plan 2018.


Skupine za zaštitu okoliša oštro su osudile Trumpov plan za ugljen. “Elektrane na ugljen stare su i prljave, nekonkurentne i nepouzdane”, rekao je Kit Kennedy, direktor za energiju pri Vijeću za obranu prirodnih resursa.


“Trumpova administracija je zapela u prošlosti, pokušavajući natjerati korisnike komunalnih usluga da plaćaju više za jučerašnju energiju. Umjesto toga, trebala bi činiti sve što može da izgradi elektroenergetsku mrežu budućnosti”, rekao je.