
Foto Win McNamee/Pool via REUTERS/File Photo
Vidjet ćemo što će se dogoditi. Ne možemo im dopustiti da dođu do nuklearnog oružja", rekao je američki predsjednik
povezane vijesti
- Ekonomski stručnjak objašnjava zašto je Amerika krenula u carinski rat. Tri su ključna razloga, a posljedice stižu vrlo brzo
- Nove Trumpove carine protiv EU-a, Kine i drugih zemalja stupile na snagu
- Novi radikalan potez: Trump naredio blokiranje zakona za zaštitu okoliša i suzbijanje klimatskih promjena
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u petak da s Iranom želi pregovarati o nuklearnom sporazumu i da je ovoga tjedna iranskom vodstvu poslao pismo predlažući razgovore, u vrijeme dok zapad strahuje da se Islamska Republika približava proizvodnji nuklearnog oružja.
“Nadam se da će pregovarati jer bi to bilo puno bolje za Iran”, rekao je Trump u intervjuu za Fox Business Network.
Iranska misija pri Ujedinjenim narodima u New Yorku priopćila je u petak da Iran još nije primio pismo.
“Približavamo se završnoj fazi s Iranom. Bit će to zanimljivo razdoblje. Vidjet ćemo što će se dogoditi. Ne možemo im dopustiti da dođu do nuklearnog oružja”, rekao je u Ovalnom uredu.
Iranska novinska agencija Nour News, bliska najvišem tijelu nacionalne sigurnosti, odbacila je Trumpovo pismo nazvavši ga “ponavljanjem već viđene predstave Washingtona”.
“Situacija s Iranom može se riješiti na dva načina – vojno ili dogovorom. Radije bih da postignemo dogovor jer nemam namjeru naštetiti Iranu. Iranci su sjajni ljudi”, rekao je Trump.
Potvrdio je da je pismo poslao vrhovnom vođi Irana, ajatolahu Aliju Hameneiju, poznatom po svom oštrom protivljenju zapadu.
Trump bi mogao iskoristiti ono što američki dužnosnici vide kao oslabljen Iran. Militantne skupine koje podržava Iran na Bliskom istoku, palestinski Hamas u Gazi i Hezbolah u Libanonu, pretrpjele su velike gubitke od izraelskih snaga, a sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, bliskog saveznika Teherana, svrgnuli su pobunjenici.
Prošlogodišnji izraelski napadi na iranske vojne objekte, uključujući tvornice raketa i sustave protuzračne obrane, bili su odgovor na iranske raketne i napade dronovima na Izrael te su, prema američkim izvorima i neovisnim analitičarima, smanjili konvencionalne vojne kapacitete Teherana.