Iran i Kina

Teheran i Peking žele produbiti suradnju: “Slijedi važna godina za iransko nuklearno pitanje”

Hina

Iranski ministar vanjskih poslova Seyyed Abbas Araghchi / REUTERS

Iranski ministar vanjskih poslova Seyyed Abbas Araghchi / REUTERS



Godina 2025. bit će “važna” za iransko nuklearno “pitanje”, rekao je ministar vanjskih poslova Seyyed Abbas Araghchi u subotu tijekom posjeta Pekingu, naznačivši da Teheran priželjkuje “blisku komunikaciju” s Kinom o nuklearnom programu.


Iranski ministar doputovao je u petak na poziv Pekinga u dvodnevni posjet Kini, objavilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova.


Kina i Iran uspostavili su “sveobuhvatno strateško partnerstvo i važni su članovi Globalnog juga”, rekao je tijekom sastanka kineski ministar vanjskih poslova.




Peking i Teheran dijele težnju neovisnosti i “nacionalnoj obnovi” koja odolijeva promjenama u međunarodnim odnosima, dodao je šef kineske diplomacije.


Paralelno bi trebali surađivati na poticanju suradnje u skupini BRICS, razvijati nova područja suradnje i bolje štititi “zajedničke interese Globalnog juga”, citira list Global Times riječi kineskog ministra vanjskih poslova.


Svijet je nestabilan i nesiguran, ali mi “moramo i dalje čvrsto vjerovati da povijesni trend multipolarnosti i ekonomske globalizacije i kulturne raznolikosti nije moguće zaustaviti i da će unilateralna hegemonija u konačnici izgubiti podršku”, naglasio je Wang.


“Legitimni interesi”


Araghchi je istaknuo važnu ulogu Kine u sklapanju i očuvanju sporazuma o iranskom nuklearnom programu iz 2015. godine. Teheran želi blisku komunikaciju s Pekingom, dodao je iranski ministar.


Godina 2025. bit će važna za iransko nuklearno pitanje”, rekao je Araghchi novinarima, ne ulazeći u detalje i ne spominjući poimence Donalda Trumpa koji bi se krajem siječnja trebao vratiti u Bijelu kuću.


SAD je za Trumpova prvog mandata istupio iz sporazuma o iranskom nuklearnom programu u čijem je sklapanju važnu ulogu odigrao Trumpov prethodnik u Bijeloj kući Barack Obama.


Iran s tim sporazumom obavezao ograničiti obogaćivanje urana u zamjenu za ublažavanje američkih sankcija.


I Kina je potpisnica sporazuma i Peking smatra da bi njegovi ključni sudionici trebali igrati “konstruktivnu ulogu u obnovi mira i dijaloga”.


Kina se po njegovim riječima “protivi čestom posezanju za sankcijama i za pritiskom i čvrsto podupire Iran u zaštiti njegovih legitimnih prava i interesa”.


Suverenitet Bliskog istoka


U osvrtu na stanje na Bliskom istoku iranski i kineski ministar vanjskih poslova zaključili su da će mir i stabilnost donijeti “poštivanje političkih rješenja, bez vanjskog uplitanja i u skladu s međunarodnim zakonima”, citira Global Times priopćenje kineskog ministarstva vanjskih poslova o sastanku.


“O sudbini zemalja na Bliskom istoku trebali bi odlučivati njihovi građani. Međunarodna zajednica trebala bi istinski poštivati suverenitet, sigurnost, stabilnost, jedinstvo i teritorijalni integritet bliskoistočnih zemalja”, dodaje se u priopćenju, prema izvješću Global Timesa.


“Palestinsko pitanje zahtijeva poštivanje i obnovu legitimnih prava palestinskog naroda i prekid okupacije.


Neposredni je prioritet uspostava primirja, povlačenje oružanih snaga i pružanje hitne humanitarne pomoći.


Iranski i kineski ministar naglasili su i da poštuju suverenitet, neovisnost i teritorijalni integritet Sirije, pozivajući istodobno na “integrirani pristup” humanitarnim i procesima pomirenja i borbe protiv terorizma.