"Strogo povjerljivo"

Tajni američki dokumenti otkrivaju: Zapadni komandosi, ukrajinska sabotaža u Bjelorusiji i američki preleti nad Crnim morem

Portal Novilist.hr

Foto iStock / Reuters

Foto iStock / Reuters

U jednom se dokumentu navodi kako je Rusija "reagirala" na izviđačke letove SAD-a i NATO-a



Dobar dio obavještajnih dokumenata koji su procurili na internet u nedavnom najvećem špijunskom curenju u SAD-u proteklih godina, odnosi se na rat u Ukrajini i stanje u Rusiji. Kao “zviždač” je identificiran i u petak uhićen 21-godišnji pripadnik Zračne nacionalne garde Jack Teixeira, koji će biti suočen s optužbama za neovlašteno korištenje povjerljivih dokumenata, a vjerojatno i špijunažu.


Dokumente su pripremili Uprava za obavještajne poslove Združenog stožera i Obavještajna agencija obrane. Većina ih se bavi ratom u Ukrajini, napisani su od 27. veljače do 1. ožujka i daju fascinantnu sliku o tome kako američke obavještajne službe vide sukob.


Dijela dokumenata domogao se i Newsweek, koji je danas prenio najznačajnije dijelove spisa markiranih oznakom “strogo povjerljivo”. Glavni zaključak je da je Putinova vojska u napadima oko Bahmuta prilično slabo napredovala od srpnja – prosjek osvojenog teritorija je svega 2,7 kilometara mjesečno. Zapanjujuće je i otkriće kako broj plaćenika iz Wagnera oko tog grada dosta premašuje broj regularnih ruskih vojnika – “wagnerovaca” je čak 22 tisuće.


Procjena gubitaka




U jednom se dokumentu navodi kako je Rusija “reagirala” na izviđačke letove SAD-a i NATO-a, dok nekoliko drugih analizira slanje zaliha Ukrajini uoči početka velike protuofenzive čiji se početak očekuje oko 30. travnja.


Spominje se i procjena ukupnog broja stradalih u borbama. Američki obavještajci procjenjuju da je čak 43.000 ruskih vojnika ubijeno, a 180.000 ranjeno od veljače 2022. To je više od ukupne veličine početnih invazijskih snaga. No rat je skupo koštao i Ukrajinu – njeni gubici iznose 131 tisuću poginulih i ranjenih.


Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby, umirovljeni mornarički admiral, prošlog je tjedna apelirao na novinare da ne pišu o procurjelim dokumentima.


“To su informacije koje nemaju što tražiti u javnoj domeni”, rekao je.


Diverzija u Bjelorusiji


Neki od dokumenata donose uobičajene dnevne brifinge o stanju na ratištu, a jedan se odnosi i na ukrajinsku diverzantsku operaciju u Bjelorusiji.


“Ukrajinski agenti su očito prekršili naredbe i malom bespilotnom letjelicom napali ruski zrakoplov za rano upozoravanje na zemlji”, stoji u dokumentu. To je prilično jedinstvena i ekskluzivna obavještajna informacija, iako se i dosad već nagađalo kako Ukrajinci provode saboterske akcije preko granice.


Umjerena borbena održivost


U dokumentu se navodi da je 23 posto (110 od 474) ruskih bataljunskih skupina unutar Ukrajine “borbeno neučinkovito”. I za Rusiju i za Ukrajinu se procjenjuje da imaju “umjerenu borbenu održivost, pri čemu Rusija ima između 35.500-43.500 ubijenih u borbama, a Ukrajina od 16 do 17 i pol tisuća.


Analiza stanja u dokumentima sadrži i informacije o američkim snagama i aktivnostima u Ukrajini. Navodi se kako SAD ima najmanje stotinjak pripadnika osoblja u Ukrajini, za koje tvrde da se bave diplomatskim pitanjima i pomoći. U zemlji je još 14 specijalnih operatera, te još 97 zapadnih komandosa od kojih je pola Britanaca.


Dokument također daje i uvid u savezničke izviđačke operacije nad Poljskom, Rumunjskom i Crnim morem – od rada britanskih i američkih “sakupljača” obavještajnih signala, preko detektora zemaljskih pokretnih ciljeva, do preleta dronova Reaper i ARTEMIS CL-650. Navodi se i da se dnevno obavlja oko 110 misija NATO-ovih lovaca presretača, koji polijeću iz zračnih baza Lask i Powidz u Poljskoj.


Spominje se i nikad prije otkrivena obuka naziva “Phoenix Strike”. Ona se za ukrajinske specijalne snage provodi u Francuskoj, Njemačkoj i Nizozemskoj.


Elitna jedinica Kraken


U dokumentu se izvješćuje o zapovijedi čelnika Ukrajinske glavne obavještajne uprave Kirila Budanova da se elitna jedinica “Kraken” rasporedi u Bakhmut kako bi se stabilizirala “katastrofalna” situacija.


“Ukrajinski moral u Bakhmutu ocjenjuje se kao nizak”, stoji u dokumentu.


Jedan dio dokumenta govori i o navodnom pokušaju ruskog načelnika Glavnog stožera i čelnika ruskog Vijeća za nacionalnu sigurnost da potkopaju Vladimira Putina. Oni se temelje na presretnutim telefonskim razgovorima.


Još jedan dokument navodi kako su SAD i NATO od rujna 2022. nad Crnim morem izveli 16 izviđačkih letova s ljudskom posadom i još 73 bespilotna preleta južno od Krima.


Od tada je Rusija “reagirala” na pet američkih i NATO-ovih izviđačkih letova. Dostupni su mnogi drugi izvori obavještajnih podataka, a letovi se više čine epizodnim i kao demonstracija sile nego kao potreba, s obzirom da ih je bilo manje od jednog dnevno, piše Newsweek.