Reuters
Ovo bi moglo imati razorne posljedice za palestinske izbjeglice na okupiranom palestinskom teritoriju
povezane vijesti
Izrael je u ponedjeljak izglasao zakon kojim se UN-ovoj agenciji za pomoć palestinskim izbjeglicama UNRWA-i zabranjuje djelovanje u zemlji, što bi moglo utjecati i na njeno djelovanje u ratom razorenoj Gazi.
Predlagatelji zakona navode kao razlog umiješanost nekih djelatnika UNRWA-e u napad na Izrael 7. listopada prošle godine te njihovo članstvo u Hamasu i drugim naoružanim skupinama.
Zabrana se ne odnosi na operacije na palestinskim ni drugim područjima i vjerojatno će izravno utjecati na rad UNRWA-e u istočnom Jeruzalemu, koji je Izrael anektirao, a međunarodna zajednica to nije priznala.
UNRWA zapošljava desetke tisuća radnika i pruža obrazovne i zdravstvene usluge, kao i pomoć milijunima Palestinaca u Gazi, na Zapadnoj obali, u Jordanu, Libanonu i Siriji.
“Ako Ujedinjeni narodi nisu voljni očistiti ovu organizaciju od terorizma, od aktivista Hamasa, onda je na nama da poduzmemo mjere da oni sigurno više nikada ne mogu nauditi našem narodu”, izjavila je izraelska zastupnica Sharren Haskel.
Šef UNRWA-e Philippe Lazzarini upozorio je da će izraelska zabrana djelovanja te organizacije unutar zemlje “samo produbiti patnju Palestinaca, posebice u Gazi”.
Dodao je da je zabrana najnoviji potez “u dugoj kampanji diskreditiranja agencije i delegitimiziranja njezine uloge.“
Glasnogovornik UNRWA-e izjavio je prije glasanja da bi prijedlog zakona bio “katastrofa” i imao ozbiljan utjecaj na humanitarnu misiju u Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali.
“Nečuveno je da država članica Ujedinjenih naroda radi na podrivanju agencije UN-a koja je također najveći sudionik humanitarne misije u Gazi”, istaknuo je.
Uoči donošenja zakona, ministri vanjskih poslova Francuske, Njemačke, Britanije, Japana i Južne Koreje, Kanade i Australije izrazili su “ozbiljnu zabrinutost”.
Guterres: ‘Posljedice će biti razorne’
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres izjavio je kako bi implementacija zakona prema kojemu bi se UN-ovoj agenciji za pomoć palestinskim izbjeglicama UNRWA-i zabranilo djelovanje u Izraelu moglo imati razorne posljedice za palestinske izbjeglice na okupiranom palestinskom teritoriju što je neprihvatljivo,
“Nema alternative za UNRWA. Implementacija ovih zakona bila bi štetna za rješenje izraelsko-palestinskog sukoba i za mir i sigurnost u čitavoj regiji. Kao što sam i ranije rekao, UNRWA je neizostavan”, stoji u Guterresovoj izjavi.
Glavni je tajnik UN-a dodao kako će pitanje djelovanja UNRWA-e postaviti i na dnevni red generalne skupštine UN-a.
Osuda iz Španjolske, Slovenije, Irske i Norveške
Vlade Španjolske, Slovenije, Irske i Norveške osudile su u ponedjeljak odluku Izraela o zabrani rada UN-ove agencije za pomoć palestinskim izbjeglicama UNRWA-e na okupiranim palestinskim teritorijima, izvijestile su četiri zemlje u zajedničkom priopćenju.
“UNRWA ima mandat od Opće skupštine Ujedinjenih naroda. Rad agencije bitan je i nezamjenjiv za milijune palestinskih izbjeglica u regiji, a posebno u trenutnom kontekstu Gaze”, navedeno je u priopćenju.
“Zakonodavstvo koje je odobrio Knesset predstavlja vrlo ozbiljan presedan za rad Ujedinjenih naroda i svih organizacija multilateralnog sustava”, dodano je.
Izraelski parlament Knesset je ranije tijekom dana izglasao zakon kojim sprečava rad UNRWA-e na palestinskim teritorijima. Predlagatelji zakona ustvrdili su da su neki “djelatnici UNRWA-e bili umiješani u napad na Izrael 7. listopada”. Izraelska vojska je od 7. listopada prošle godine ubila 43.020 Palestinaca u Pojasu Gaze, od čega su većina žene i djeca, podatak je zdravstvene službe iz Gaze. Istovremeno je ranila 101.110 osoba.
“Španjolska, Slovenija, Irska i Norveška nastavit će raditi s donatorima i zemljama domaćinima kako bi osigurale održivost rada UNRWA-e i njezine humanitarne uloge”, poručile su vlade iz Madrida, Ljubljane, Dublina i Osla. Te četiri zemlje priznale su ove godine neovisnost Palestine u granicama iz 1967. godine zatraživši povlačenje izraelske vojske s okupiranih teritorija.