Srbija

Studenti najavili veliki skup u Nišu 1. ožujka, poklič “pumpaj” postao moto prosvjeda

Portal Novi list, Hina

Foto REUTERS/Marko Djurica

Foto REUTERS/Marko Djurica

Pokličem "pumpaj" studenti su se uzajamno bodrili tijekom trodnevnog marša u kojem su iz Novog Sada, Beograda, Niša, Užica, Čačka, Kraljeva, Novog Pazara prepješačili od 130 do 150 kilometara do Kragujevca



Studentski pokret u Srbiji i val građanskih prosvjeda, potaknut tragedijom na novosadskom kolodvoru 1. studenog prošle godine za koju prosvjednici odgovornom vide vlast i njezine koruptivne poslove, poprima iz dana u dan nove vidove sve masovnijeg bunta i akcija čiji je motivirajući slogan postao – “Pumpaj!”.


Pokličem “pumpaj” studenti su se uzajamno bodrili tijekom trodnevnog marša u kojem su iz Novog Sada, Beograda, Niša, Užica, Čačka, Kraljeva, Novog Pazara prepješačili od 130 do 150 kilometara da bi se s građanima u povodu Dana državnosti 15. veljače okupili u Kragujevcu u akciji “Sretnimo se na Sretenje” i 15 sati blokirali središnji bulevar.


Taj poklič postao je zaštitni znak i većine objava i uradaka kojima se na društvenim mrežama najavljuju nove akcije ili podržavaju studenti i njihovi zahtjevi.




Poslije četiri masovna skupa – dva u Beogradu, te po jednim u Novom Sadu i Kragujevcu, na kojima se – u zbroju – studentima pridružilo skoro pola milijuna ljudi, već su u tijeku pripreme za novo okupljanje 1. ožujka u Nišu, u četvrtom sveučilišnom centru Srbije.


U međuvremenu, studenti su pozvali građane da im se u nedjelju 23. veljače pridruže poludnevnoj blokadi Vršca, središnjeg banatskog grada u Vojvodini, koju su nazvali “Iz Banata iz inata”.


Svakodnevne komemorativne blokade, na kojima se 15-minutnom šutnjom odaje počast za 15 poginulih u padu nadstrešnice na nedavno renoviranom željezničkom kolodvoru, predvođene studentima, raširile su se od studenog iz Novog Sada i Beograda diljem Srbije, čak po u manjim mjestima koja su tradicionalno uporišta vladajuće Srpske napredne stranke.


Već skoro tromjesečnu blokadu više od 60 fakulteta u četiri državna sveučilišna centra i zahtjeve studenata kojima traže odgovornost vlasti za smrtonosni pad nadstrešnice, razotkrivanje korupcije na državnoj razini i učinkovit rad institucija, bez političkog utjecaja, državni čelnici nazivaju “obojenom revolucijom”.


Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, koji tvrdi da su studentski zahtjevi ispunjeni, uzaludno ih pokušava prizvati na dijalog navodeći kako bi mogao biti “ljekovit” za aktualnu društvenu i političku krizu. Studenti mu odgovaraju – “nisi nadležan”, te da oni žele učinkovit rad ključnih institucija i pravednije društvo.


Vučić je u subotu pred tisućama svojih pristaša u Sremskoj Mitrovici egzaltirano ustvrdio da je “obojena revolucija” propala i najavio da će o toj svojoj pobjedi napisati i udžbenik koji će postati “bestseler u cijelom svijetu”.


Vidljivih naznaka proglašene Vučićeve pobjede još nema, a studenti su Vučiću uzvratili porukom kako su “nakon dubokog razmišljanja”, također odlučili napisati udžbenik, za koji vjeruju da će biti “svjetski bestseler”.


“Radni naziv: ‘Kako smo pumpali i kako ćemo tek pumpati!'”, naveli su na mreži X, aludirajući na poklič “pumpaj” koji je posljednjih dana postao motom studentskih prosvjeda.


Studenti u međuvremenu dobivaju dodatnu potporu – u srijedu je uz njih stala većina djelatnika Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, donedavna ministrica zdravlja Danica Grujičić, nekoliko lokalnih sindikata, a zajednički su prosvjedovali sa sindikatima beogradskog javnog gradskog prijevoza. Uprava niške općine Medijana najavila je da će im 1. ožujka na prosvjedu u Nišu simbolično predati ključeve općine.


Studenti istodobno nastavljaju blokade više od 60 fakulteta, a odluke o svojim daljnjim akcijama donose većinom glasova na studentskim plenumima.


Jednu od tih odluka ujedinjeni studenti Sveučilišta umjetnosti u Beogradu pretočili su u poziv svim kolegama, profesorima i građanima da bojkotiraju Radio-televiziju Srbije (RTS) i da ni na koji način ne sudjeluju u proizvodnji informativnog, kulturno-umjetničkog, obrazovno-znanstvenog i zabavnog programa dok se RTS objektivnim izvještavanjem ne počne ponašati u skladu s obvezama koje ima kao javni servis svih građana i ne prestane relativizirati studentski pokret i građanske prosvjede.