Analiza ISW-a

Što nakon eventualnog zauzimanja Bahmuta? Analitičari: ‘Moglo bi se dogoditi da to Ruse jako skupo košta…’

P. N.

Reuters

Reuters

Rusi bi morali birati između dvije različite linije napredovanja, a one se međusobno ne podupiru



Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je jučer kako bi hipotetsko rusko zauzimanje Bahmuta omogućilo ruskim snagama otvoren put do Kramatorska, Slovjanska i drugih kritičnih naselja u Donjeckoj oblasti.


Američki think-tank ISW (Institut za proučavanje rata) nije, međutim, siguran da će osvajanje Bahmuta presudno utjecati na daljnji razvoj ratnih zbivanja u tom dijelu Ukrajine.


“Ruskim snagama nedostaje sposobnost da iskoriste taktičko zauzimanje Bakhmuta za stvaranje operativnih učinaka, a to bi moglo jako brzo kulminirati. Morali bi birati između dvije različite linije napredovanja. Jedna je pokušati probiti na zapad duž autoceste T0504 prema Kostiatinivku ili bi se mogli pokušati probiti na sjeverozapad duž autoceste E40 prema području Slovjansk-Kramatorsk u sjeverozapadnoj Donjeckoj oblasti. Ove dvije potencijalne osovine napredovanja međusobno se ne podupiru, a degradirane ruske snage vjerojatno bi morale odlučiti samo za jedan pravac kako bi imali ikakvu šansu za uspjeh. Na obje rute ukrajinske su snage snažno utvrđene i snabdjevene brojnim komunikacijskim linijama duboko do ukrajinske pozadine. Tako da bi bilo kakav pokušaj mogao skupo koštati Ruse”, navode analitičari ISW-a.




Navode i kako Rusi nemaju dovoljno mehaniziranih snaga za napredovanje izvan Bahmuta, dok taktički “jurišni odredi” korišteni u napadima vjerojatno nisu u stanju voditi manevarski rat.


“Ruske snage se sve više oslanjaju na jurišne odrede, element veličine bataljuna optimiziran za frontalne napade na utvrđena područja, umjesto za manevarsko ratovanje. Ovi odredi su teški za topništvo, koriste pojednostavljenu taktiku, prebacuju tenkove na ulogu vatrene potpore u pozadinskim područjima i gotovo sigurno bi se borili za učinkovito provođenje operacija izvan urbanih područja. Slično mišljenje imaju i istaknuti ruski vojni blogeri, navodeći kako su jurišni odredi jednostavno premali da bi probili široku liniju ukrajinske obrane i slijedili ih tenkovskim i mehaniziranim bataljunima”, stoji dalje u analizi uz zaključak kako je malo vjerojatno da će deset mjeseci napada na Bahmut rezultirati ičim većim od taktičke pobjede.


ISW u današnjem dnevnom izvješću stanja na ratištu spominje i kako je SAD unatrag dva dana isporučio Ukrajini sustave JDAM-ER. Ovi precizni navođeni projektili imaju domet od 72 kilometra, što bi moglo otvoriti nove mogućnosti napada na ruske položaje i njihovu pozadinu, ali bez ulaska u ruski zračni prostor.