Sutra je obljetnica

Spektakularni bijeg iz Alcatraza je i nakon 62 godine obavijen velom tajne. Je li trojac bjegunaca zaista preživio?

T.I.

Alcatraz / foto iStock

Alcatraz / foto iStock

Policija San Francisca objavila je 2018. da im je poslano misteriozno pismo nekoga tko je tvrdio da je John Anglin



Sutra će se navršiti točno 62 godine od spektakularnog bijega iz strogo čuvanog zatvora Alcatraz koji je i dan danas obavijen velom tajne. Tog 12. lipnja 1962. iz najsigurnijeg američkog zatvora pobjegla su trojica muškaraca- Frank Morris i braća Anglin – koje nitko nikad poslije nije vidio.


Alcatraz je, piše BBC, izvorno bio pomorska obrambena utvrda za zaštitu ulaza u zaljev kod San Francisca. Tijekom građanskog rata tamo su, zbog izoliranosti otoka, strmih litica i hladnih struja držani zarobljeni konfederacijski vojnici. Početkom 20. stoljeća ponovno je dobio funkciju vojnog zatvora, a od 1930. i kao zatvor za najčuvanije američke kriminalce. Među najpoznatijim “stanovnicima” Alcatraza bili su ozloglašeni gangsteri Al Capone, Mickey Cohen i George “Machine Gun” Kelly, kao i osuđeni ubojica Robert Stroud.


Pomno razrađen plan


Frank Lee Morris je s 11 godina postao siroče, a za svoj prvi zločin osuđen je u dobi od samo 13 godina. Većinu svojeg života proveo je u raznim popravnim domovima, a smatran je izuzetno inteligentnim kriminalcem. U Alcatraz je stigao u siječnju 1960., a čim je tamo stigao počeo je razmišljati o bijegu. Ubrzo su mu se u ćeliji pridružila braća John i Clarence Anglin, osuđena zbog serijskih pljački banaka, te Allen West, koji je bio zatvorenik u Alcatrazu još od 1957. Svi su se muškarci poznavali iz prethodnih zajedničkih boravaka u zatvorima.


Foto iStock




Četvorica zatvorenika odmah su počela razrađivati plan za bijeg. Nekoliko mjeseci su uz pomoć metalnih žlica ukradenih iz blagovaonice klesali beton nagrižen solju ispod sudopera u ćeliji. Imali su i bušilicu napravljenu od motora usisavača i odbačene oštrice pile, kojom su prokopali prolaz do nečuvanog pomoćnog hodnika. Kako bi prikrio zvuk improvizirane bušilice, Morris je svakog dana po sat vremena, u vrijeme dok se zatvorenicima puštala glazba, svirao svoju harmoniku.


Kad su napravili rupu dovoljno veliku da se kroz nju provuku do hodnika, stigli su do gornje razine ćelijskog bloka i tamo napravilitajnu radionicu. Kako bi sakrili rupe na zidovima ćelije, napravili su lažne rešetke od papira iz časopisa iz zatvorske knjižnice.


Splav od kabanica


U radionici su potom krenuli s izradom improvizirane gumene splavi i pojaseva za spašavanje, koje su radili od ukradenih zatvorskih kabanica. Gumu su topili uz pomoć zatvorskih cijevi s vrućom parom, a onda i izradili vesla od komadića šperploče.


U vrijeme dok su radili u tajnoj radionici, valjalo je zavarati čuvare koji bi povremeno obilazili ćelije. To su uspjeli tako da su uz pomoć paste za zube, sapuna i toaletnog papira napravili makete svojih glava, na koje su stavili pravu kosu pokupljenu s podova zatvorske brijačnice.


Genijalni plan svoj je vrhunac dobio u noći s 11. na 12. lipnja 1962. godine. Morris i braća Anglin su ispuzali kroz rupu u zidu ćelije, dok West nije uspio na vrijeme napustiti prostoriju. Popeli su se na krov kaznionice noseći improviziranu splav i skliznuli niz vanjsku odvodnu cijev. Potom su prešli zatvorsko dvorište i preskočili dvije ograde s bodljikavom žicom i popeli se uz strmi nasip na sjeveroistočnoj obali otoka. Napuhali su čamac i nestali u noći, a bijeg je otkriven tek idućeg jutra kad su čuvari u ćeliji našli papirnate glave bjegunaca.


Od trenutka bijega, nikad više nisu pronađeni.



Slučaj zatvoren 1979.


Zatvor je odmah zatvoren i pokrenuta je opsežna potraga. Dva dana kasnije obalna straža je pronašla veslo uz pomoć kojeg su pobjegli. Isti dan radnici su pronašli i paket osobnih stvari braće Anglin, a desetak dana nakon bijega i ostatke splavi i prsluka. No trojica bjegunaca nikad više nisu viđena, a vlasti su zaključile da su sigurno stradali u opasnim vodama oko otoka.


“Pretpostavljamo da su se utopili. Do danas se nitko nije javno pohvalio da je pobjegao iz Alcatraza. Zašto sam tako siguran? Čujete vjetar i vidite ovu vodu, zar ne? Mislite li da biste uspjeli”, izjavio je zatvorski upravitelj Richard Willard za BBC još 1964.


Tijela bjegunaca nikad nisu pronađena u zaljevu, ali oni su 1979. zakonski proglašeni mrtvima, a FBI-a je zatvorio slučaj. Iste godine objavljen je i znameniti film “Bijeg iz Alcatraza” u kojem ulogu Franka Morrisa tumači slavni Clint Eastwood.


Foto iStock


Nagađanja o sudbini bjegunaca nisu, međutim, prestala do danas. Godine 2018. policija San Francisca objavila je da im je pet godina prije poslano misteriozno pismo nekoga tko je tvrdio da je John Anglin.


“Pobjegao sam iz Alcatraza u lipnju 1962. Da, svi smo uspjeli te noći, ali jedva”, pisalo je u pismu u kojem se navodi i da su bjegunci godinama živjeli u tajnosti. Pisalo je i da je Frank Morris umro 2005., Clarence Anglin tri godine kasnije, dok je autor pisma napisao kako želi pregovarati o predaji u zamjenu za liječenje raka.


FBI pismu nikad nije potvrdio autentičnost.