Foto Reuters
Sanchez, 51-godišnji socijalist, prisegu je položio bez vjerskih simbola, baš kao i 2018. te 2020., kada također kao novoimenovani premijer nije govorio ispred Biblije i križa
povezane vijesti
Španjolski premijer Pedro Sanchez položio je u petak prisegu nad ustavom u prisutnosti kralja Filipa VI., nakon što je dan ranije dobio podršku parlamenta za novi četverogodišnji premijerski mandat.
Sanchez, 51-godišnji socijalist, prisegu je položio bez vjerskih simbola, baš kao i 2018. te 2020., kada također kao novoimenovani premijer nije govorio ispred Biblije i križa.
“Obećajem, svojom savješću i čašću, da ću vjerno ispunjavati obveze službe predsjednika Vlade, biti odan kralju, te ću čuvati Ustav kao temeljnu normu države, kao i da ću zadržati tajnost vijećanja u Vijeću ministara i ministrica”, rekao rekao je čelnik Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE), koji je standardnom tekstu prisege dodao riječ “ministrice”.
S kraljem Filipom VI. je izmijenio tek nekoliko riječi po dolasku u kraljevsku Palaču Zarzuela pored Madrida, izvijestila je španjolska javna televizija TVE.
Sanchez će biti na čelu manjinske vlade u koaliciji s lijevim Sumarom, s kojim ima ukupno 152 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta. Kako bi usvajali zakone računat će na potporu zastupnika regionalnih stranaka Katalonije, Baskije, Galicije i Kanarskih otoka, koji su u četvrtak podržali novu vladu.
Stranke koje zagovaraju neovisnost Katalonije, automne pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku, poručile su da će njihova podrška trajati sve dok Sanchez bude ispunjavao sve što im je obećao.
To se prvenstveno odnosi na Zakon o amnestiji kojim bi se obustavio sudski progon protiv nekoliko stotina osoba koje su posljednjih deset godina sudjelovale u organizaciji i provođenju zabranjenog referenduma o neovisnosti 2017.
Oko 52 posto Katalonaca podržava ostanak unutar Španjolske dok ih 41 posto želi neovisnost, pokazala je anketa koju je u petak objavio Centre d’Estudis d’Opinió (CEO), centar za provođenje ispitivanja javnog mišljenja pod upravom katalonske vlade.
Istraživanje je provedeno temeljem razgovora s 2.000 ljudi, obavljenih između 9. listopada i 7. studenog, prije nego što je objavljen sadržaj Zakona o amnestiji i pakta između separatističke stranke Zajedno za Kataloniju (JxCAT) i Sanchezovog PSOE-a.
Postotak Katalonaca koji javno zagovaraju neovisnost otprilike je na istoj razini od lipnja 2022., pokazuju prijašnje ankete ovog centra.
No 73 posto Katalonaca smatra da Katalonija ima pravo na izjašnjavanje o svojoj budućnosti putem referenduma.
Sanchez odbija ideju o održavanju referenduma, ističući da ga ne dopušta Ustavni sud, odnosno da nije u skladu sa španjolskim ustavom.
Zasad je nepoznato koje će ministre iz prethodne vlade zadržati Sanchez, no među njima bi trebao biti ministar vanjskih poslova José Manuel Albares, izvijestila je španjolska novinska agencija EFE pozivajući se na neimenovane izvore iz PSOE-a i vlade.
Albares, u ulozi ministra vanjskih poslova, najavljen je kao sudionik godišnjeg foruma ministara vanjskih poslova Unije za Mediteran koji se održava 27.studenog u Barceloni.
Španjolska, koja do siječnja predsjeda Europskom unijom, jedna je od 43 zemlje članice Unije za Mediteran.