Foto Screenshot Twitter Serhiy Prytula
Video, dug samo 16 sekundi, počeo je kružiti društvenim mrežama i privukao je mnogo komentara
povezane vijesti
Ruska invazija na Ukrajinu i borbe koje su uslijedile dale su neke dramatične slike i videozapise. Uz ljudsku patnju i smrt ponekad daju sugestije o tome kako bi buduće ratovanje moglo izgledati, a ponekad naizgled podsjećaju na ratovanje iz prošlog doba.
Jedan od najnovijih takvih videozapisa prikazuje “dvoboj” iz neposredne blizine između para kvadrokopterskih bespilotnih letjelica ili UAV-ova, piše The War Zone.
Ovi dronovi su dobro poznati hobistima, ali sada je njihova uporaba postala kritična sposobnost u sukobima u svim kutovima globusa.
Mavic na Mavic, dron na dron
Video, dug samo 16 sekundi, počeo je kružiti društvenim mrežama i privukao je mnogo komentara. Snimka je navodno snimljena iz bespilotne letjelice ukrajinskih oružanih snaga, kvadrokoptera kineske proizvodnje tipa DJI Mavic, ali iz videa se ne mogu razaznati detalji o tipu.
WW1-style duel. Ukrainan Mavic-drone, which we have delivered to one of the airborne units in Donetsk region, destroyes russian opponent. Amazing!
Pls support our Armed Forces: https://t.co/nw19NpRIN6 pic.twitter.com/2vaCBQINQK— Serhiy Prytula (@serhiyprytula) October 13, 2022
Kamera na dronu promatra ono za što se tvrdi da je ruski (ili proruski) kontrolirani kvadrokopter, koji se približava ukrajinskoj bespilotnoj letjelici prije nego što se čini kako se sudara s njom, gubeći najmanje jednu lopaticu rotora kao rezultat, a zatim strmoglavo pada prema zemlji.
Snimka je bez datuma, ali se kaže da je snimljena na nebu iznad regije Donjeck u istočnoj Ukrajini.
Opisi incidenta kao “dvoboja u stilu Prvog svjetskog rata” ili kako je ukrajinska bespilotna letjelica “uništila ruskog protivnika” u najmanju su ruku pomalo maštoviti.
Nije jasno u kojoj je mjeri operater ruske ili ukrajinske bespilotne letjelice pokušavao srušiti svog protivnika, ali, na temelju videa, nije nezamislivo da je ruska bespilotna letjelica pokušala srušiti ukrajinski Mavic.
Već se bruse taktike
Štoviše, postoje dokazi da barem na proruskoj strani razvijaju taktiku korištenja dronova jednih protiv drugih u zračnoj borbi.
Jednostavan sudar između dva drona, čak i kada djeluju u neposrednoj blizini, koji bi doveo do slučajnog rušenja čini se malo vjerojatnim, pogotovo na temelju video dokaza koje imamo, ali to nije nemoguće.
1/ Commander of the LNR training group for UAV operators: "In modern warfare, the specialization of a quadrocopter operator has come to the fore. There is a war of drones taking place…" pic.twitter.com/aMgOmqb7vN
— Samuel Bendett (@sambendett) October 13, 2022
Bez obzira na to, u zračnoj borbi, kada se radi o uništavanju opozicije, “sve se računa”. Bilo namjerno ili ne od strane ukrajinskog operatera bespilotne letjelice, i je li bilo koja od tih bespilotnih letjelica stvarno bila naoružana bilo kakvom vrstom oružja ili ne, rezultat je bio jedan očito ruski uništeni dron.
Koliko je poznato, ne postoje prethodni primjeri snimaka koji prikazuju uništavanje jednog drona od strane drugog dok je bio u zraku u stvarnom borbenom okruženju. Dapače, ovo bi čak mogao biti prvi incident ove vrste koji se dogodio, ikada.
Ali bilo je samo pitanje vremena kada će borba zrak-zrak ući u ovo novo područje. Naposljetku, trenutno diljem svijeta postoji više različitih razvojnih projekata koji nastoje dronovima dati sredstva za uništavanje drugih letjelica, bilo kinetički ili na neki drugi način.
Ukrajinci razvijaju “UAV presretač”
U nekim slučajevima ovo oružje već zamagljuje definicije između UAV-a i projektila. I u Ukrajini postoji napor da se stvori takozvani “UAV presretač”, poznat kao Fowler, sa zadatkom uništavanja neprijateljskih bespilotnih letjelica u zraku pomoću mreže koja se može postaviti ili putem jednostavnog sudara.
Information about the FOWLER. pic.twitter.com/KoYaEy9QPM
— Arslon Xudosi 🇺🇦 (@Arslon_Xudosi) October 11, 2022
U ukrajinskom sukobu, obje su strane uvelike koristile manje bespilotne letjelice, kako za nadzor tako i za napade.
U mnogim slučajevima, ove bespilotne letjelice su “opremljene” postojećim granatama ili minobacačkim projektilima i koriste se protiv neprijateljskih trupa i vozila, često postižući zapanjujuću točnost i razorne rezultate.
Ne samo da zaraćene strane sve više koriste dronove svih veličina iznad bojnog polja, proširene mogućnosti naoružanja koje su dostupne ovim bespilotnim letjelicama čine ih mnogo opasnijim protivnicima.
Kao takva, premija se konačno stavlja na mogućnosti obrane od dronova.
War Zone podsjeća da su još 2017. upozorili da će kako se ova prijetnja nastavlja razvijati, jedna od najboljih obrana od malih dronova postati mali dronovi. A ovaj video iz Ukrajine pokazuje koliko brzo to predviđanje postaje stvarnost.