Marko Ivan Rupnik / Screenshot
Obje žene, članice zajednice Loyola, prijavile su Rupnika isusovačkim dužnosnicima početkom 1990-ih zbog "brutalnog psihološkog, seksualnog, duhovnog zlostavljanja i zlouporabe moći", ali su njihove pritužbe "više puta odbačene"
povezane vijesti
Na petu godišnjicu summita o zlostavljanju djece, koji je organiziran na inicijativu pape Franje, dvije bivše časne sestre slovenskog vjerskog reda povezanog sa slovenskim svećenikom Markom Rupnikom, u pratnji odvjetnika i stručnjaka za krizu svećeničkog zlostavljanja, prvi će put javno govoriti o zlostavljanju koje su pretrpjele i naporima uloženim u okončanje nasilja. Marko Rupnik je bivši isusovac i umjetnik koji je radio u Sloveniji i u Rimu i kojeg je velik broj časnih sestara optužio za seksualno i duhovno zlostavljanje. Konferencija za medije zakazana je za srijedu, 21. veljače, a održat će se u Talijanskom nacionalnom novinarskom savezu, piše La Gazzetta del sud.
Zlostavljao najmanje 20 mladih žena
Obje žene, članice zajednice Loyola, prijavile su Rupnika isusovačkim dužnosnicima početkom 1990-ih zbog “brutalnog psihološkog, seksualnog, duhovnog zlostavljanja i zlouporabe moći”, ali su njihove pritužbe “više puta odbačene”. Dvije bivše časne sestre pripadale su nedavno raspuštenoj ženskoj vjerskoj skupini u Sloveniji i Rimu, čiji je suosnivač Rupnik, a u kojoj je bivši isusovac zlostavljao najmanje 20 mladih žena. Tijekom novinske konferencije žene će zatražiti da Crkva osnuje namjenski fond za časne sestre koji trpe svećeničko zlostavljanje.
Papa Franjo ignorira žrtveOrganizatorice nadolazeće tiskovne konferencije ističu da je papa Franjo dva puta javno poduzeo mjere kako bi zaštitio Marka Rupnika. Razgovarao je s teologom koji vodi Aletti Center u Rimu i koji uporno brani Rupnika. Zatim je omogućio Rimskoj biskupiji da izda priopćenje kojim se Rupnik praktički rehabilitira. Osim toga, papa Franjo dosad se nije u Vatikanu susreo s žrtvama svećenika Marka Rupnika, niti je ikad odgovorio na njihova pisma i molbe, piše Il Messaggero. |
Zataškavanje
Drama koju zlostavljane časne sestre proživljavaju “zaslužuje pažljivo promišljanje i adekvatan brz odgovor crkvenih institucija. Ovo je zataškavanje na razini slučaja američkog kardinala McCarricka”, stoji u izjavi koja će biti iznesena na tiskovnoj konferenciji. Ukratko, dvije su časne sestre nezadovoljne načinom na koji Vatikan (ne)rješava ovaj slučaj zlostavljanja te poručuju da su nakon zlostavljanja bile suočene s odbijanjem Katoličke crkve da im pruži podršku.
Uz dvije bivše časne sestre, na konferenciji će biti prisutna i njihova odvjetnica Laura Sgrò i stručnjakinja za krizu svećeničkog zlostavljanja Anne Barrett Doyle, suvoditeljica BishopAccountability.org, promatračke i istraživačke skupine sa sjedištem u SAD-u koja je dokumentirala krizu zlostavljanja u Katoličkoj crkvi od 2003. godine.
Štitili ga brojni kardinali
Marka Rupnika zaštitili su mnogi kardinali, a lani je isključen iz isusovačkog reda. Isusovci su nakon što su isključili Rupnika, pozvali sve žrtve da progovore o zlostavljanju. Mnoge od njih se još uvijek boje, dok se neke srame govoriti o nasilju kojem su bile podvrgnute. Isusovci su 2023. priopćili da su saslušali 15 žena čije su optužbe na račun Marka Rupnika ocijenili vjerodostojnim. Međutim, Rupnik je još uvijek svećenik i nije kažnjen za zlodjela koja je počinio, piše Il Messaggero.