
Foto REUTERS/Vincent West
povezane vijesti
Sljedeći tjedan američki predsjednik Donald Trump objavit će recipročne carine za glavne trgovačke partnere na koje se očekuje odgovor Europske unije.
Novi carinski paket, koji će Trump objaviti u utorak, mogao bi značiti početak trgovinskog rata, koji EU nastoji izbjeći.
Na prošlotjednu odluku o uvođenju carina od 25 posto na uvoz automobila u Sjedinjene Države, Komisija je reagirala priopćenjem u kojem je istaknula spremnost da će tražiti najbolje rješenje u pregovorima, ali i da je spremna zaštiti svoje gospodarske interese.
Komisija je sredinom ožujka najavila da će 1. travnja aktivirati postojeće protumjere protiv Sjedinjenih Država koje su bile suspendirane 2018. i 2020. godine, te da će sredinom travnja donijeti novi paket protumjera za američki izvoz.
Međutim, prošli je tjedan odlučila odgoditi za sredinu travnja carine koje je najavila kao protumjere na američko uvođenje carina na uvoz čelika i aluminija iz EU-a.
Američka strana do sada nije pokazivala interes za pregovore s EU-om. Prošli je tjedan u Washingtonu boravio povjerenik za trgovinu Maroš Šečfovič, koji se vratio praznih ruku.
Sljedeći tjedan zastupnici Europskog parlamenta okupit će se na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, predsjednica Komisije Ursula von der Leyen i Europskog vijeća Antonio Costa putuju u Uzbekistan na samit sa zemljama središnje Azije.
U utorak ujutro u Europskom parlamentu je predviđena rasprava o izazovima s kojima se suočava EU i u kojoj će sudjelovati Von der Leyen i Costa. U raspravi će se osvrnuti na rezultate samita EU-a održanog 20. ožujka na kojem su glavne teme bile konkurentnost, obrana i sigurnost, Bliski istok, novi sedmogodišnji proračun i migracije.
Isti dan razgovarat će i s visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Kajom Kallas o potrebi da Rusija odgovara za svoje ratne zločine u Ukrajini.
Zastupnici pripremaju rezoluciju u kojoj će pozvati EU da više investira u obrambeni sektor, pojača vojnu i političku potporu Ukrajini, da bude prisutniji na Bliskom istoku i da više pomaže zemljama koje pregovaraju o pristupanju Uniji.
Zastupnici će također razgovarati o strategiji za pripravnost EU-a u slučajevima prirodnih katastrofa, kibernetičkih napada, geopolitičkih kriza koju je Komisija predstavila prošli tjedan.
Europska komisija svoje će tjedni sastanak održati u utorak u Strasbourgu na kojem bi trebala usvojiti strategiju za unutarnju sigurnost, s ciljem boljeg prikupljanja obavještajnih informacija, bolje pripravnosti za za hibridne prijetnje i borbu protiv organiziranog kriminala.
Na dnevnom redu plenarne sjednice također je i rasprava o potpori EU-a industriji čelika i o ulozi energetski intenzivnih industrija.
Zastupnici će raspravljati o najnovijim prijedlozima Komisije za potporu industriji čelika i metala u EU-u te pristup EU-a drugim energetski intenzivnim industrijama.
U ponedjeljak je predviđena rasprava o prijedlogu uspostave Unije štednje i ulaganja, čiji cilj usmjeriti štednju europskih građana u isplativa ulaganja.
U petak u Samarkandu, u Uzbekistanu održat će se prvi sastanak na vrhu čelnika EU-a i pet zemalja središnje Azije (Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan).
EU će predstavljati predsjednik Europskog vijeća António Costa i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Domaćin sastanka bit će uzbekistanski predsjednik Šavkat Mirzijojev.