Reuters
"Ako krenu sa svim potencijalima koje Izrael ima, bojim se da bi to bilo jako, jako loše za pojas Gaze", komentira Ogorec
povezane vijesti
Hoće li doći do širenja izraelsko-palestinskog rata ulaskom u sukob Hezbolaha i je li još moguće diplomatsko rješenje?
Stručnjak za geopolitiku, Gordan Akrap, osvrnuo se u emisiji “Otvoreno” HTV-a na događanja u Izraelu te mogući kopneni napad na pojas Gaze.
“Prvo treba reći da ne kreće napad Izraela na pojas Gaze nego se radi o raketiranju za koje izraelske oružane snage, odnosno obavještajna zajednica, smatra da se kriju pripadnici Hamasa. Nema pomicanja oklopnih i mehaniziranih postrojbi unutar Izraela. Nije nemoguće da će u budućim napadima biti još žrtava. Uopće ne sumnjam da će Izrael upotrijebiti metodu “kucanja”, Izrael je postavio dogovor s vlastima, kada bude raketirao određene pozicije, prvo uputi raketu koja nema eksplozivno punjenje. Nakon tog udara, stanovnici imaju nekoliko minuta vremena da napuste taj objekt”, rekao je.
Jeziva prijetnja
Nije isključeno, kaže, da Hamas ostvari jezivu prijetnju i krene pogubljivati taoce.
“Teško je reći što će Hamas napraviti. Oni, s obzirom na to što su do sada napravili, nije nemoguće da krenu u pogubljenja taoca. Bitno je što će učiniti Katar koji se sad nudi za posrednika. Što je Švicarska u Europi za mirovne pregovore sukobljenih strana, to je na Bliskom istoku Katar”, istaknuo je Akrap.
Vojni komentator Marinko Ogorec je ocijeno kako će vrlo vjerojatno doći do kopnene operacije te da će o tome odlučiti izraelsko čelništvo.
“Ako do toga dođe, ako krenu sa svim potencijalima koje Izrael ima, bojim se da bi to bilo jako, jako loše za pojas Gaze. Bojim se da bi tu bilo jako puno žrtava, kolateralnih žrtava, koje su neizbježne u toj situaciji. Kada govorimo o Fatahu, on je umjereno krilo koje je prošlo tranziciju, od terorističke strukture do predvodnika palestinskog naroda. To je jedna umjerena politička struktura koja može upravljati palestinskim narodom. No oni nemaju fizičkog dodira s pojasom Gaze. Mislim da će Fatah zapadnu obalu držati u mirnom stanju. Pojas Gaze će pretrpjeti štetu kada dođe do odmazde koji Izraelci pripremaju”, zaključio je.
Politički analitičar Denis Avdagić osvrnuo se na snagu izraelske vojske.
“Hamas je paravojna teroristička skupina, a izraelska vojska je, nedvojbeno najjača regionalna vojna sila. Situacija je vrlo komplicirana, pred nama su prilično teški dani. Već su počeli, radi se o napadima iz zraka. Kako su civili stradali u Izraelu, ovdje ne možemo govoriti da se radi o namjernom ciljanju civila. Ovo je stvar koja nije počela prije nekoliko dana. Sukob traje od nastanka izraelske države. On ima svoje vrhunce i smirivanja, međutim, to je višedesetljetni sukob s kojim smo mi odrasli”, rekao je Avdagić.
Izrael znao za napad?
Naglašava kako je podrška Palestinaca Hamasu izrazito velika.
“Postoji rečenica “Mi se ne bojimo smrti, mi se bojimo života”. To vam može ilustrirati kakvo je stanje tamo”, naveo je Avdagić.
Ogorec je komentirao glasine koje su se pojavile u javnosti, a u kojima se tvrdi da je Izrael znao za napad, ali je odlučio ne učiniti ništa.
“Pa nisam siguran da to baš drži vodu u punom smislu te riječi. Ali činjenica je da je kompletno sve podbacilo. Ne samo da su podbacile obavještajne službe koje su prve trebale na neki način znati o čemu se radi, na neki način inicirati cijelu kupnu situaciju, vidjeti o čemu se radi, nego je podbacio kompletan sustav, sigurnosni sustav kao takav. Podbacila je protuzračna obrana, imali smo prilike vidjeti da nisu djelovali protiv raketa koje su ispaljivane”, dodao je.
Avdagić je dodao kako je moguće da je Hamas ovakvu odluku donio “naprasno”.
“Jednostavno, takve stvari se mogu dogoditi ovdje. Jesu li možda postojale indicije da može doći do napada, ali možda se nije pretpostavljalo koliko bi on mogao biti veliki. Uzmite u obzir da i druga strana, Hamas, je mogao naprasno donijeti tu odluku i reći da je to sada taj trenutak”, napominje Avdagić.
Ogorec je ocijenio kako je ovakva eskalacija sukoba dio širih nastojanja da se “miniraju” pregovori između Izraela i Saudijske Arabije.
“Ovo je vjerojatno pokušaj da se, ružno rečeno, minira normalizacija odnosa između Saudijske Arabije i Izraela. To je istaknuti proces koji se vjerojatno neće moći minirati, može se odgoditi, može ga se prolongirati za određeno vrijeme, ali u svakom slučaju će taj proces i dalje se nastaviti”, zaključio je Ogorec, piše HRT.