
REUTERS
Najnovija lansiranja uslijedila su nekoliko dana nakon što je Sjeverna Koreja ispalila ono što je nazvala novom strateškom krstarećom raketom nazvanom "Pulhwasal-3-31", što sugerira da ima nuklearnu sposobnost
povezane vijesti
- Smijenjeni južnokorejski predsjednik vratio se u stan sa svojih 11 pasa i mačaka
- Kina, Japan i Južna Koreja zajednički će odgovoriti na Trumpove carine, Koreanci spremaju povratak na rusko tržište
- Trump natjerao Južnu Koreju, Kinu i Japan da se sastanu prvi put u pet godina. Dogovaraju zajednički odgovor
Sjeverna Koreja ispalila je u nedjelju više krstarećih projektila sa istočne obale, što je drugo takvo lansiranje u manje od tjedan dana, priopćila je južnokorejska vojska.
Projektili su lansirani oko 8 sati ujutro po lokalnom vremenu, a analizirale su ih južnokorejske i američke obavještajne službe, objavila je vojska ne navodeći koliko je projektila ispaljeno.
“Jačajući nadzor i budnost, naša vojska blisko surađuje sa Sjedinjenim Državama i prati dodatne znakove i aktivnosti Sjeverne Koreje”, stoji u priopćenju Južne Koreje.
Najnovija lansiranja uslijedila su nekoliko dana nakon što je Sjeverna Koreja ispalila ono što je nazvala novom strateškom krstarećom raketom nazvanom “Pulhwasal-3-31”, što sugerira da ima nuklearnu sposobnost.
Sjeverna Koreja pooštrava odnos prema Sjedinjenim Državama i američkim saveznicima, ali dužnosnici u Washingtonu i Seulu kažu da nisu uočili znakove da Pjongjang namjerava poduzeti neposrednu vojnu akciju.
Vlada Kim Jong Una vjerojatno će nastaviti ili čak pojačati provokativne korake, kažu dužnosnici i analitičari, nakon što je napravila korake u razvoju balističkih projektila, ojačala suradnju s Rusijom i odustala od svog desetljećima dugog cilja mirnog ponovnog ujedinjenja s Južnom Korejom.
Ranije u nedjelju sjevernokorejski državni medij KCNA osudio je niz vojnih vježbi koje su posljednjih tjedana provele američke i južnokorejske trupe, upozoravajući na “nemilosrdne” posljedice.
“Stvarnost da se vježbe nuklearnog rata protiv naše republike odvijaju kao lude od početka nove godine zahtijeva da budemo potpuno spremni za smrtonosni rat”, stoji u objavi.
Sjeverna Koreja u rujnu 2021. izvela je prvi test krstarećeg projektila kojim može izvesti nuklearni napad.