Ukrajinski ministar strateških industrija Oleksandr Kamišin i šef Rheinmetala Armin Papperger tijekom potpisivanja ugovora o otvaranju novih pogona u Ukrajini / Foto Rheinmetall
Više od šest mjeseci Rusija provodi široku diverzantsku kampanju diljem Europe, uglavnom preko posrednika
povezane vijesti
- Američki predsjednički izbori i refleksije na svijet: Nuklearni programi digitalnog doba odjekuju medijskim eterom
- Harris i Trump u završnici kampanje, obavještajci optužuju Rusiju za širenje lažnih videa
- Zelenski: “Mi ćemo se boriti protiv protiv vojnika iz Sjeverne Koreje, a svijet će samo gledati”
Američka obavještajna služba otkrila je ranije ove godine da je ruska vlada planirala ubiti Armina Pappergera, izvršnog direktora Rheinmetalla, moćnog njemačkog proizvođača oružja koji proizvodi topničke granate i vojna vozila za Ukrajinu, javlja CNN, pozivajući se na pet američkih i zapadnih dužnosnika.
Ova je zavjera tek jedan u nizu ruskih planova za ubojstva šefova europske obrambene industrije, koji su podržavali ratne napore Ukrajine, rekli su izvori CNN-a. Plan da se ubije Armin Papperger koji je predvodio njemačku proizvodnu ofenzivu za podršku Kijevu, bio je najzreliji.
Rheinmetall nedavno je u Ukrajini otvorio pogon za servisiranje oklopnih vozila, a planiraju i otvaranje industrijskih pogona za proizvodnju topničkih granata kalibra 155 milimetara i oklopnih vozila.
Kada su Amerikanci saznali za pokušaj, obavijestili su Njemačku, čije su sigurnosne službe tada uspjele zaštititi Pappergera i osujetiti zavjeru. Visoki dužnosnik njemačke vlade potvrdio je da je SAD upozorio Berlin na zavjeru.
Diverzantska kampanja diljem Europe
Više od šest mjeseci Rusija provodi diverzantsku kampanju diljem Europe, uglavnom preko posrednika. Angažirala je lokalne amatere za ove aktivnosti, od podmetanja požara u skladištima povezanim s oružjem za Ukrajinu do sitnih činova vandalizma — a sve je osmišljeno kako bi se spriječio protok oružja sa Zapada u Ukrajinu i otupila javna potpora Kijevu.
Ali obavještajni podaci koji upućuju na to da je Rusija bila spremna ubiti privatne građane naglasili su zapadnim dužnosnicima koliko je daleko Moskva spremna ići u paralelnom ratu u sjeni koji vodi diljem Zapada.
Papperger je bio očita meta: njegova tvrtka, Rheinmetall, najveći je i najuspješniji njemački proizvođač vitalnih topničkih granata od 155 mm koje su postale ključno oružje u teškom ratu iscrpljivanja Ukrajine.
Tvrtka otvara tvornicu oklopnih vozila unutar Ukrajine u nadolazećim tjednima, tvrdi jedan izvor upoznat s obavještajnim podacima, duboko zabrinjava Rusiju. Nakon niza dobitaka ranije ove godine, ratni napori Moskve ponovno su zastali usred ojačane ukrajinske obrane i znatnih gubitaka u ljudstvu.
Niz zavjera, s kojima se javnost sad po prvi put upoznaje, pomaže objasniti sve oštrija upozorenja dužnosnika NATO-a o ozbiljnosti sabotažne kampanje – za koju neki visoki dužnosnici vjeruju da riskira prelazak praga oružanog sukoba u istočnoj Europi.
“Vidimo sabotažu, vidimo planiranje atentata, vidimo podmetanje požara. Vidimo stvari koje koštaju ljudske živote”, rekao je novinarima u utorak visoki dužnosnik NATO-a. “Vjerujem da vidimo kampanju tajnih sabotažnih aktivnosti iz Rusije koje imaju strateške posljedice.”
Vijeće za nacionalnu sigurnost SAD-a (NSC) odbilo je komentirati postojanje ruske zavjere i američko upozorenje Njemačkoj. No, glasnogovornica NSC-a Adrienne Watson rekla je u izjavi: “Ruska sve intenzivnija subverzivna kampanja nešto je što shvaćamo krajnje ozbiljno i na što smo se intenzivno usredotočili tijekom proteklih nekoliko mjeseci.
Sjedinjene Države raspravljaju o ovom pitanju s našim NATO saveznicima i aktivno radimo zajedno na razotkrivanju i prekidu ovih aktivnosti”, rekla je. “Također smo bili jasni da akcije Rusije neće odvratiti saveznike od nastavka podupiranja Ukrajine.”
Njemačko veleposlanstvo u Washingtonu odbilo je komentirati ovu priču. CNN je za komentar zatražio i rusko veleposlanstvo u Washingtonu.
Glasnogovornik Rheinmetall-a, Oliver Hoffman, odbio je komentirati.
“Potrebne mjere uvijek se poduzimaju uz redovite konzultacije sa sigurnosnim vlastima”, rekao je Hoffman.
Članice NATO-a žele ojačati razmjenu informacija
Ruska sabotažna kampanja bila je glavna točka rasprave među dužnosnicima NATO-a okupljenim u Washingtonu na summitu bloka povodom 75. obljetnice. NATO nastoji poboljšati razmjenu obavještajnih podataka u cijelom savezu kako bi države mogle lakše reagirati, na ono što bi inače moglo izgledati kao obične kriminalne aktivnosti.
Ali kampanja – a posebno spremnost Rusije da poduzme smrtonosne akcije protiv europskih građana na stranom tlu – pokrenula je teška pitanja o tome kako bi savez trebao odgovoriti. U teoriji prema članku 5., oružani napad na državu članicu NATO-a je napad na sve.
The number of sabotage attempts on the European infostructure has increased exponentially in the past two years:
– fire in Ikea in Vilnius in Lithuania
– fire in east London
– sabotage attempt in Bavaria in Germany
– fire attack in Prague1/n pic.twitter.com/x8hFCFNLhQ
— Roman Sheremeta 🇺🇦 (@rshereme) June 30, 2024
Ruska sabotažna kampanja povremeno je mirisala na amaterski pristup. Neki od zločina povezanih s kampanjom nisu imali očite veze sa sukobom u Ukrajini; Poljski premijer Donald Tusk javno je sugerirao da je požar u IKEA-i u Litvi mogao biti djelo Rusije, na primjer.
CNN je izvijestio da je u Poljskoj jednog Ukrajinca preko Telegrama regrutirao ruski agent kojeg nikad nije osobno upoznao, a plaćeno mu je samo 7 dolara za ispisivanje antiratnih grafita. Kasnije je od njega zatraženo da postavi nadzorne kamere i zapali ogradu prijevozničke tvrtke u ukrajinskom vlasništvu.
Neki su analitičari taj napor opisali kao “hibridnu” kampanju, onu koja koristi nevojne alate poput propagande, prijevare i sabotaže. Ali američki i europski dužnosnici sve više ruske sabotažne napore definiraju na drugačiji način.
“U osnovi odbacujem ideju da je ono što vidimo hibridna kampanja iz Rusije. Postoje njegovi hibridni elementi. Kad pomislim na ‘hibrid’, pomislim na… narušavanje spomenika”, rekao je visoki dužnosnik NATO-a. “Stvari koje zadovoljavaju tu tradicionalnu definiciju ‘ispod praga oružanog sukoba’.”
Budući da Rusija regrutira operativce za podmetanje požara i planiranje atentata – smrtonosne akcije – “Nisam toliko uvjeren da svi oni padaju ispod praga koji ‘hibrid’ podrazumijeva”, rekao je dužnosnik.
Američke baze u Europi u stanju pripravnosti
Zasad nije jasno jesu li obavještajni podaci povezani s Rheinmetallom sugerirali da je Rusija namjeravala izravno ubiti Pappergera ili je angažirala lokalnog atentatora.
Ostali ruski napori bili su daleko ozbiljniji od ispisivanja malog grafita ili uništavanja automobila diplomata: američke vojne baze diljem Europe stavljene su u stanje pojačane pripravnosti prošlog tjedna prvi put u desetljeću nakon što su SAD primile obavještajne podatke da akteri koje podupire Rusija razmatraju izvođenje sabotažnih napada na američko vojno osoblje i objekte, reklo je CNN-u više izvora upoznati s tim pitanjem.
U travnju su dvojica njemačko-ruskih državljana uhićena zbog navodnog planiranja bombaških napada i podmetanje požara na više lokacija, uključujući američke vojne objekte.
U Londonu je u ožujku nekoliko muškaraca optuženo da su radili s ruskim obavještajnim službama kako bi zapalili skladište povezano s Ukrajinom. Poljska istražuje je li požar koja je uništio najveći trgovački centar u Varšavi u svibnju bio povezan s Rusijom i uhitila je devet osoba u vezi sa sabotažama povezanim s Rusijom, rekao je premijer u svibnju.
A francuske su vlasti prošlog mjeseca uhitile rusko-ukrajinskog muškarca koji je navodno pravio bombe kao dio sabotažne kampanje koju je orkestrirala Moskva.
“Oni to rade sada jer vjeruju da je, s obzirom na to da se na Zapadu održavaju brojni izbori, ovo odlična prilika da se pokuša potkopati podrška javnosti Ukrajini”, rekao je CNN-u visoki dužnosnik NATO-a.
Dužnosnik je također rekao da Rusija vidi da ima mogućnost napasti prije nego što dodatno oružje i streljivo koje je zapad obećao stignu na bojište u Ukrajini.
Za Rusiju je ovo “najbolje vrijeme za targetiranje Zapada u ovakvim vrstama operacija kako bi se pokušala potkopati podrška i spriječiti dotok oružja Ukrajini.”