Rat u Ukrajini

Rusija zauzela Ukrainsk, Šojgu u posjetu Iranu

Hina

REUTERS

REUTERS



Ruske snage zauzele su ukrajinski grad Ukrainsk na istoku Donjecke oblasti u utorak dok napreduju prema zapadu u sklopu pokušaja da zauzmu cijeli Donbas, objavili su ruska državna novinska agencija RIA i ruski ratni blogeri.


Ruski vojnici su podigli svoju zastavu na rudarsko okno u okolici grada, koji je prije rata imao preko 10.000 stanovnika, javila je RIA, citirajući neimenovani izvor iz ruske vojske.


“Ukrainsk je naš”, kazao je proruski vojni bloger Jurij Podoljaka, dodavši da su ruske snage zauzele grad “gotovo netaknut”, zbog čega ga mogu koristiti kao bazu za daljnje ofenzivne operacije.




Ni rusko ni ukrajinsko ministarstvo obrane nisu odmah komentirale izvješća. Reuters nije mogao nezavisno provjeriti tvrdnje obiju strana o situaciji na bojištu zbog ograničenog izvještavanja iz ratne zone.


Ruski vojnici su ranije ovog mjeseca okružili Ukrainsk dok su napredovali zapadno prema Pokrovsku, u sklopu onoga što ruski predsjednik Vladimir Putin naziva primarnim ciljem zauzimanja cijele regije Donbas, koja je površinom velika gotovo kao Hrvatska.


Podoljaka je kazao da su sljedeće mete Hirnik, južniji grad s više od 10.000 stanovnika prije rata, i Selidove, sjeverniji grad u kojem je prije rata živjelo preko 20.000 stanovnika.


Otkako je Rusija poslala svoju vojsku u Ukrajinu u veljači 2022., rat se uglavnom sastoji od granatiranja i napada bespilotnim letjelicama uzduž dobro utvrđene bojišnice duge 1000 kilometara s više stotina tisuća vojnika.


Rusija je u kolovozu napredovala najvećom brzinom u protekle dvije godine, prema javno dostupnim kartama, iako je Ukrajina također zauzela dio ruske Kurske oblasti u iznenadnom upadu 6. kolovoza.


Ruske snage, koje su zauzele gotovo petinu Ukrajine, upravljaju s 98,5 posto Luhanske i 60 posto Donjecke oblasti, prema istim izvorima.


Šojgu u posjetu Iranu


Visoki ruski sigurnosni dužnosnik Sergej Šojgu održao je razgovore sa svojim iranskim kolegom u Teheranu u utorak, prenose ruski i iranski mediji, nekoliko dana nakon sastanka sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong Unom u Pjongjangu.


Rusija je produbila svoje odnose s Iranom i Sjevernom Korejom, obje nacije neprijateljski raspoložene prema Sjedinjenim Državama, od početka svoga rata u Ukrajini.


Sjedinjene Države na ova rastuća prijateljstva gledaju s brigom, napomenuvši da obje države Rusiju snabdijevaju balističkim projektilima za korištenje u ratu, što Moskva niječe.


Oba Šojguova putovanja dolaze u ključnom trenutku dvogodišnjeg rata, dok Kijev vrši pritisak na Sjedinjene Države i njihove saveznike da mu omoguće korištenje dalekometnog zapadnog oružja za napade na ciljeve poput vojnih aerodroma duboko unutar ruskog teritorija.


Predsjednik Vladimir Putin prošlog je tjedna izjavio da će zapadne zemlje biti u izravnom ratu s Rusijom ako bi dale zeleno svjetlo za korištenje takvog oružja, te da bi Moskva odgovorila.


Novinska agencija Nour, povezana s Vrhovnim vijećem za nacionalnu sigurnost Irana, izvijestila je da se Šojgu sastao sa svojim iranskim kolegom, Ali Akbarom Ahmadianom. Nisu podijeljene informacije o ishodu toga sastanka.


Rusija je nekoliko puta govorila da je blizu potpisivanja velikog sporazuma s Iranom čime bi se strateško partnerstvo između dvije zemlje zapečatilo.


Šojgu je bio ruski ministar obrane do svibnja ove godine, kad je imenovan tajnikom Vijeća sigurnosti koje okuplja vojsku predsjednika Vladimira Putina, obavještajne šefove i druge više dužnosnike.


Osim sastanka s Kimom u Sjevernoj Koreji prošli tjedan, održao je i razgovore u Sankt Peterburgu s kineskim ministrom vanjskih poslova Wangom Yijem.