Reuters
Moskva i Pjongjang niječu transfere oružja, ali su obećale pojačati vojne veze, možda održati i zajedničke vježbe
povezane vijesti
Ruski predsjednik Vladimir Putin stigao je u utorak u prvi posjet Sjevernoj Koreji nakon 24 godine, obećavajući da će poboljšati trgovinske i sigurnosne veze s tom zemljom i podržavati je u odnosu prema Sjedinjenim Državama. Ruski državni mediji objavili su da je zrakoplov s ruskim predsjednikom sletio u Pjongjang oko 2,45 sati ujutro po mjesnom vremenu nakon kraćeg zaustavljanja na ruskom Dalekom istoku.
Putin je rekao da će odnose sa Sjevernom Korejom podignuti na višu razinu te je obećao bezrezervnu potporu toj zemlji, izvijestila je sjevernokorejska državna agencija KCNA uoči njegova posjeta.
U pismu objavljenom u sjevernokorejskom listu Rodong Sinmun, glasilu vladajuće Radničke stranke, Putin je istaknuo da su dvije zemlje tijekom proteklih 70 godina razvile dobre odnose i partnerstvo utemeljene na jednakosti, uzajamnom poštovanju i povjerenju.
Zahvala za potporu u ratu
Putin je zahvalio Sjevernoj Koreji za potporu ruskoj posebnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, kako Rusija naziva rat koji je započela prije dvije godine, te je obećao potporu nastojanjima Pjongjanga da obrani svoje interese unatoč, kako je napisao, “pritisku, ucjenama i vojnim prijetnjama SAD-a”.
Putin je uoči posjeta objavio da sa Sjevernom Korejom želi potpisati “sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu”.
Njegov savjetnik za vanjsku politiku Jurij Ušakov rekao je da će sporazum uključivati sigurnosna pitanja.
Ušakov je rekao da sporazum neće biti usmjeren protiv nijedne zemlje, nego da će biti “nacrt izgleda za buduću suradnju”.
Posjet će uključivati razgovore dvojice čelnika u četiri oka, gala koncert, državni prijem, počasne straže, potpisivanje dokumenata i izjave za medije, rekao je Ušakov.
Vojna parada
U izaslanstvu su ruski ministar obrane Andrej Belusov, ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, ministri za prirodne resurse, zdravlje i promet te čelnici ruske svemirske agencije i željeznica, kao i glavni dužnosnik za energetiku, zamjenik premijera Aleksandar Novak.
Satelitske snimke pokazale su da bi Sjeverna Koreja mogla u Pjongjangu organizirati i vojnu paradu.
Putin je sjevernokorejskog čelnika ugostio prije devet mjeseci na ruskom Dalekom istoku. Tada nisu potpisali nikakve službene sporazume.
Bijela kuća u ponedjeljak je izrazila zabrinutost zbog jačanja odnosa između Rusije i Sjeverne Koreje. State Department je rekao da je “prilično izvjesno” da će Putin zatražiti oružje za rat u Ukrajini.
Moskva i Pjongjang niječu transfere oružja, ali su obećale pojačati vojne veze, možda održati i zajedničke vježbe.
Samit je najveća prijetnja za američku nacionalnu sigurnost od Korejskog rata, ocijenio je Victor Cha, bivši američki dužnosnik za nacionalnu sigurnost koji sada radi za Centar za strateške i međunarodne studije.
“Taj odnos, duboko ukorijenjen u povijesti i osnažen ratom u Ukrajini, potkopava sigurnost Europe, Azije i američke domovine”, napisao je u izvješću objavljenom u ponedjeljak.
Sjeverna Koreja pod UN-ovim je sankcijama zbog svojeg raketnog i nuklernog programa od 2006. i te mjere postrožene su s godinama.
Vijeće sigurnosti podijeljeno je kako se postaviti prema tom režimu. Rusija i Kina smatraju da jačanje sankcija neće pomoći i da zajedničke vojne vježbe SAD-a i Južne Koreje samo provociraju Pjongjang. Prije dvije godine uložile su veto na američku inicijativu da se uvedu nove sankcije Sjevernoj Koreji zbog lansiranja balističkih projektila.
Putin će nakon Sjeverne Koreje posjetiti Vijetnam u srijedu i četvrtak.
NATO zabrinut
NATO je zabrinut oko podrške koju bi Rusija mogla pružiti sjevernokorejskom raketnom i nuklearnom programu, kazao je čelnik NATO-a u utorak, nakon prvog Putinovog posjeta toj zatvorenoj državi s nuklearnim naoružanjem u 24 godine.
Putin je prilikom posjeta i razgovora s vođom Sjeverne Koreje Kim Jong Unom obećao produbiti trgovinske i sigurnosne veze te da će podržati Sjevernu Koreju protiv SAD-a, bliskoga saveznika svoga ljutoga protivnika Južne Koreje.
SAD je optužio Sjevernu Koreju da je Rusiju opskrbila “desecima balističkih raketa i preko jedanaest tisuća spremnika municije” koje će koristiti u Ukrajini.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg kazao je na zajedničkom brifingu za novinare nakon razgovora s Državnim tajnikom SAD-a Antonyjem Blinkenom da ruski rat u Ukrajini potpomažu Kina, Sjeverna Koreja i Iran, koji priželjkuju pad NATO-a.
“Također, zabrinuti smo i oko moguće podrške koju bi Rusija mogla pružiti Sjevernoj Koreji, kad se govori o podršci njihovom raketnome i nuklearnom programu”, kazao je Stoltenberg.
Rekao je da ovo, zajedno s podrškom koju Kina daje ruskoj ratnoj ekonomiji, pokazuje da su sigurnosna pitanja u Europi povezana s Azijom te dodao da će se na samitu NATO-a, koji će se održati idući mjesec u Washingtonu, učvrstiti veze NATO-a s Australijom, Novim Zelandom, Južnom Korejom i Japanom.
Stoltenberg je kazao da bi se Kina u nekom trenutku trebala suočiti s “posljedicama”.
“Ne mogu nastaviti imati normalne trgovinske odnose sa zemljama u Europi dok istovremeno podupiru najveći rat u Europi nakon Drugog svjetskog rata”, poručio je.
Stoltenberg je rekao da se još ne može znati o kakvim se posljedicama radi, ali da je to “pitanje kojime se treba pozabaviti jer se ovako ne može nastaviti”.
Na brifingu sa Stoltenbergom, Blinken je kazao da je Putinov put u Pyongyang pokazatelj da “očajno” želi učvrstiti odnose sa zemljama koje mogu podržati njegov rat u Ukrajini.
Dodao je da je podrška Kine omogućila Rusiji da zadrži svoju obrambenu industrijsku bazu tako što Moskvu opskrbljuje sa 70 posto uvoza strojnih alata te 90 posto mikroelektronike.