Mađarsko predsjedništvo je u srijedu ponovno stavilo na dnevni red sastanka veleposlanika država članica pitanje otvaranje klastera 3 – konkurentnost i inkluzivni rast. Taj klaster uključuje osam poglavlja: digitalna transformacija i mediji; oporezivanje; ekonomska i monetarna politika;  socijalna politika i zapošljavanje, poduzetništvo i industrijska politika; znanost i istraživanje; obrazovanje i kultura; carinska unija. Od tih osam poglavlja Srbija je već otvorila njih pet prije promjene metodologije pregovaranja. Nova metodologija usvojena je početkom 2020. godine i predviđa da se umjesto pojedinačnih poglavlja, otvara više njih koja su povezana u šest klastera, šest tematskih cjelina.


“Nema pomaka, ostali smo tamo gdje smo bili prošli tjedan”, rekao je Hini jedan diplomatski izvor.




Prošli tjedan je osam zemalja, među njima i Hrvatska, imalo primjedbe na prijedlog mađarskog predsjedništva da se otvori taj klaster. Glavni razlozi za to su odbijanje Srbije da uvede sankcije protiv Rusije i uskladi se s vanjskom politikom EU-a, vladavina prava, stanje u medijima.


Srbija je prije prošlotjednog sastanka podijelila državama članicama neslužbeni dokument s popisom poteza koje namjerava poduzeti da bi dobila suglasnost za otvaranje toga klastera.  Više zemalja je reklo da se ne može napredovati na temelju obećanja koja su iznesena u tom dokumentu.


Mađarsko predsjedništvo, koje je jako gura Srbiju, najavljuje da će ponovno sljedeći tjedan pokušati dobiti suglasnost za otvaranje toga klastera.


Europska komisija je u svom izvješću o napretku ocijenila da je Srbija tehnički spremna za otvaranje toga klastera, ali da bi se to doista dogodilo potrebna je suglasnost svih država članica.


Pregovori sa Srbijom praktički su zamrznuti od prosinca 2021. kada je otvorila zadnja poglavlja.