UNICEF

“Porodi carskim rezom u Gazi se obavljaju bez anestezije”

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Jedna je medicinska sestra među ostalim ispripovijedala da je u osam tjedana bila primorana obaviti porod carskim rezom na šest mrtvih majki



UNICEF je objavio da se u Pojasu Gaze porodi trudnica carskim rezom povremeno izvode bez anestezije zbog nedostatka lijekova.


UN-ova organizacija koja vodi računa o djeci izvijestila je da nije problem samo u nedostatku anestetika u bolnicama, već i u tomu što majke zbog prenapučenosti bolnica te ustanove moraju napustiti već tri sata nakon poroda.


Jedna je medicinska sestra među ostalim ispripovijedala da je u osam tjedana bila primorana obaviti porod carskim rezom na šest mrtvih majki da bi se spasila bar njihova novorođenčad.




Glasnogovornica UNICEF-a Tess Ingram posjetila je Pojas Gaze te je po dolasku u Jordan u petak razgovarala s novinarima u Ženevi putem video veze.


Među ostalim je iznijela i primjer mlade trudnice Mashael, čiji je dom pogođen projektilom ili bombom. Njezina beba prestala se micati u utrobi, zbog čega je sigurna da je dijete umrlo. Ingram ju je upoznala mjesec dana nakon napada., no mlada žena tada je još uvijek čekala na liječničku pomoć.


Druga mlada trudnica, Amal, u šestom je mjesecu trudnoće ostala zarobljena pod ruševinama svoje kuće nakon jednog od napada. No njezina je beba ipak rođena zdrava.


Premda je mlada majka bila i ozlijeđena i bolesna, nije imala drugog izbora doli vratiti se s novorođenom djevojčicom u sklonište koje je podigla sama u jednoj od ulica Rafaha.


Mnoge mlade majke zbog šoka i strašnih životnih uvjeta ne mogu dojiti svoju novorođenčad. Hrane za bebe jedva da ima. Istodobno raste zabrinutost zbog dugoročnih posljedica koje bi na novorođenčad moglo imati ovakvo stanje.


Ingram poziva svijet da obrati više pozornosti na djecu u ratom zahvaćenom području. Kazala je da je u ratnom području u Pojasu Gaze od 7. listopada rođeno gotovo 20.000 beba.


“Majke su suočene s nezamislivim problemima kada su posrijedi prehrana, pristup odgovarajućoj medicinskoj skrbi i zaštiti prije, za vrijeme i nakon poroda.


Činjenica da ste postali majka trebala bi biti nešto pozitivno, trebala bi biti razlog za slavlje…, no u Gazi je to dolazak još jednog djeteta, ne na svijet, već u pakao”, rekla je Ingram.


“Čovječanstvo ne smije dopustiti da ovakva iskrivljena verzija normalnog i dalje opstane. Majke i novorođenčad trebaju humanitarni prekid vatre”, istaknula je.