Subotica

Policija uhitila muškarca koji je prijetio čelnici hrvatske manjine u Srbiji

Hina

Foto P. Macek PIXSELL

Foto P. Macek PIXSELL

Vodstvo hrvatske manjine je ranije ovoga tjedna objavilo da je dobilo više uvredljivih pisama u kojima su im neki pošiljatelji poručivali kako će ih "pobiti automatom



Srbijanska policija uhitila je muškarca zbog sumnje da je prijetila predsjednici Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV), nakon zahtjeva da se hrvatski jezik uvede u službenu upotrebu, objavila je u petak javna televizija.


Uhićen je K.T. (40) iz Subotice i u pritvoru će biti 48 sati.


Sumnja se da je prije četiri dana na privatni profil Jasne Vojnić poslao poruku prijetećeg i uvredljivog sadržaja, navodi televizija RTS pozivajući se na priopćenje lokalne policije.




Vodstvo hrvatske manjine je ranije ovoga tjedna objavilo da je dobilo više uvredljivih pisama u kojima su im neki pošiljatelji poručivali kako će ih “pobiti automatom“.


Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) zatražio je od srbijanskih vlasti da otkriju pošiljatelje i da ih se uhiti.


Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova je u četvetka poslalo službenom Beogradu prosvjednu notu, izražavajući zabrinutost zbog brojnih prijetnji, zastrašivanja i uvreda predstavnicima hrvatske nacionalne manjine nakon zahtjeva da se hrvatski uvede u službenu uporabu.


Prijetnje su krenule nakon što se pojavila inicijativa da se bunjevački govor, iza koje stoji zajednica Bunjevaca ne-Hrvata, proglasi službenim jezikom u gradu Subotici u Vojvodini.


Tome se protivi hrvatska zajednica u Srbiji koja drži da je bunjevačka ikavica dijalekt Hrvata na sjeveru Bačke, a ne standardizirani jezik te se ne može isključiti iz korpusa hrvatskih regionalnih govora.


Po uzoru na princip pozitivne diskriminacije koju po pitanju jezika gradska vlast u Subotici uvodi za Bunjevce ne-Hrvate, čelnici DSHV-a i HNV-a zatražili su od predsjednika Srbije i državnih tijela da se hrvatski uvede u službenu uporabu u Somboru, Apatinu, Baču i cijelom teritoriju Vojvodine.


Zahtjev je negativno ocijenjen u srbijanskoj javnosti, a kritizirali su ga i neki predstavnici državnih tijela i vladajućih stranaka.