Metin glasnogovornik Tedi Blushi rekao je na konferenciji za novinare da je uhićenje “neprimjereno” i da će ga “osuditi svi domoljubni i iskreni Albanci”.


Blushi je govorio o slikama lokalnih medija koje prikazuju maskiranu lokalnu policiju kako zaustavlja crni auto i navodno izvodi Metu, koji se protivio uhićenju.




“Vlada će platiti cijenu u svakoj ulici i na svakom trgu”, rekao je Blushi, kad su ga novinari upitali hoće li Metine pristaše organizirati prosvjede.


SPAK, poseban ured za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, nije odmah odgovorio na zahtjev za komentarom, no medij Reporter izvijestio je da je Meta optužen za korupciju, pranje novca i skrivanje bogatstva. Drugi mediji izvijestili su o istim optužbama.


Metin odvjetnik, Genci Gjokutaj, potvrdio je uhićenje zbog optužbi za korupciju, koju je Meta zanijekao. Nije otkrio druge detalje.


Meta (55) je bio predsjednik od 2017. do 2022. godine te je prethodno bio premijer i predsjednik parlamenta.


No nije prvi opozicijski čelnik koji se suočio s optužbama za korupciju.


Dana 30. rujna, pristaše najveće opozicijske skupine, Demokratske stranke, zapalili su drvene stolce ispred parlamenta iz protesta što je jedan od njihovih političara, Ervin Salianji, zatvoren na godinu dana zbog politički motiviranih optužbi.


Ranije u rujnu, čelnik Demokratske strane Sali Berisha optužen je za korupciju zbog radnji tijekom svoga premijerskog mandata. Berisha također niječe da je radio išta pogrešno.


Demokratska stranka optužuje sadašnjeg premijera Edija Ramu da stoji iza kaznenog progona svojih članova. Rama niječe te optužbe.