povezane vijesti
Dogovor o primirju u Ukrajini mora sadržavati reintegraciju okupiranih područja i svaka mirovna inicijativa treba uzeti u obzir da je Rusija u ratnoj ekonomiji, rekao je premijer Andrej Plenković u četvrtak u Davosu.
“Ne možemo prihvatiti da se dogovor ili o primirju ili o mirovnom sporazumu pretvori u dogovor koji bi uvažio činjenicu da je Rusija nelegalno okupirala pa i anektirala dijelove teritorija Ukrajine.
S takvim mirom neće biti zadovoljan nitko tko poštuje međunarodno pravo, sustav međunarodnih odnosa i temeljna načela poštivanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta međunarodno priznatih država, a Ukrajina to jest”, rekao je Plenković novinarima u Davosu.
Na radnom sastanku o #Ukraine #WEF25 istaknuo sam nužnost nastavka potpore i solidarnosti s #Ukraine, žrtvom ruske agresije. Hrvatska se zalaže za mir, ali ne bilo kakav, već pravedan i sveobuhvatan mir. Važno je mirno reintegrirati okupirane teritorije i očuvati suverenost i… pic.twitter.com/QWZuY6RFTu
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) January 23, 2025
Plenković smatra da “treba paziti da se dogovor o primirju ne bi pretvorio u svojevrsni zamrznuti konflikt u kojem bi se na dugi rok ponovila situacija iz 2014. gdje su i Krim i Donjecka oblast i Luhanska oblast ostali pod kontrolom Rusije”.
Od početka invazije su pod kontrolu Rusije potpali još i Herson i Zaporižja.
Iz mirovnog dogovora ne smije se izostaviti reintegracija okupiranih područja, smatra premijer.
“To je ta ključna i temeljna poruka na kojoj inzistiramo”, naglašava Plenković.
Dodaje da svaka mirovna inicijativa treba uzeti u obzir to što je Rusija u ratnoj ekonomiji.
Sudjelujem na radnom doručku #wef25 o #Ukraine, zajedno s predsjednicima 🇱🇻 @edgarsrinkevics, 🇵🇱 @AndrzejDuda, 🇫🇮 @alexstubb, @SecGenNATO, premijerom 🇧🇪 @alexanderdecroo, zamjenicom ukrajinskog premijera @Svyrydenko_Y, izvršnim predsjednikom @wef @ProfKlausSchwab i 🇺🇸… pic.twitter.com/6QVmw1cLk9
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) January 23, 2025
“Četrdeset posto proračuna ide za obranu i sigurnost. Devet posto BDP-a ide za izdvajanja za obranu, imaju neslućene kapacitete novačenja novih vojnika koji odlaze na ukrajinski teritorij plus potporu sjevernokorejskih vojnika.
S te strane, u toj situaciji, svaka mirovna inicijativa treba uzeti u obzir ovu realnost”, rekao je Plenković.
Plenković je u srijedu navečer sudjelovao na zatvorenom događanju na temu digitalne transformacije i umjetne inteligencije, u četvrtak ujutro na panelu “Ukrajinski doručak”.
Na susretu s glavnim tajnikom OECD-a Mathiasom Cormannom razgovarao je o napretku Hrvatske prema članstvu u toj organizaciji, što premijer očekuje u proljeće 2026.
“Mislim da smo napravili važne iskorake. Jedan od važnih reformskih koraka je bolje korporativno upravljanje onim trgovačkim društvima koja su u stopostotnom ili djelomičnom vlasništvu države i tu smo izašli s novim prijedlogom zakona koji je u javnom savjetovanju i koji će vlada uputiti Hrvatskom saboru na usvajanje”, rekao je Plenković.