“Nastavljamo pozivati ​​Kinu da podijeli podatke i pristup kako bismo mogli razumjeti podrijetlo covida-19. To je moralni i znanstveni imperativ. Bez transparentnosti, dijeljenja i suradnje među zemljama, svijet se ne može adekvatno pripremiti ili spriječiti buduće epidemije i pandemije”, stoji u priopćenju WHO-a.


Zdravstvena agencija UN-a podsjetila je da je 31. prosinca 2019. njezin ured u Kini saznao za slučajeve “virusne upale pluća” u Wuhanu.




“U tjednima, mjesecima i godinama koji su uslijedili, covid-19 je promijenio naše živote i naš svijet”, kaže WHO.


Ranije ovog mjeseca, glavni direktor te organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus, na pitanje je li svijet bolje pripremljen za moguću sljedeću pandemiju, rekao je “i da i ne”.


“Kad bi se sljedeća pandemija dogodila danas, svijet bi se i dalje suočavao s istim slabostima i ranjivostima koje su omogućile covidu-19 da zavlada i proširi se prije pet godina”, kazao je na konferenciji za novinare.


“Ali svijet je također naučio mnoge bolne lekcije iz pandemije i poduzeo važne korake za jačanje obrane od budućih epidemija i pandemija.”


U prosincu 2021. započeli su međunarodni pregovori kako bi se postigao dogovor o prevenciji, pripremi i odgovoru u slučaju nove pandemije.


Stodevedeset i četiri države članice WHO-a koje pregovaraju o sporazumu složile su se oko većine onoga što bi on trebao sadržavati, ali su zapele oko važnih praktičnih aspekata. Trenutno je rok za završetak pregovora određen za svibanj 2025. godine.