Zlostavljanje

Papa naručio izvješće o pedofilima u Crkvi, prvi rezultati su šokantni. Nije problem samo u svećenicima

P. N.

Foto Reuters

Foto Reuters

Nema naznaka suradnje s pravosudnim tijelima, osim naravno kada se protiv prijestupnika vodi istraga i na to su prisiljeni



Nedugo nakon što ga je Papa imenovao vođom talijanskih biskupa, u svibnju je kardinal Matteo Zuppi najavio da će prvo “izvješće” Talijanske biskupske konferencije (CEI) o seksualnom zlostavljanju biti objavljeno do 18. studenoga, dana molitve za žrtve.


Taj dan je sutra: prema tom izvješću, u dvogodišnjem razdoblju, tijekom 2020. i 2021., zabilježeno je 89 “navodnih žrtava” i 68 “navodnih prijestupnika”, na temelju podataka koje je prijavilo 30 od 90 centara za saslušanje uspostavljenih u biskupijama.


Zlostavljanja se nastavljaju, to nije samo istraživanje o nedjelima iz prošlosti: izvješća se u 52,8 posto slučajeva odnose na “nedavna ili sadašnja” zlostavljanja i u 47,2 posto slučajeva na zlostavljanja u proteklim godinama, javlja Il Corriere della Sera.


Dob zlostavljača




Među zlostavljanjima prevladavalo je “neprimjereno ponašanje i govor” (24 slučaja), zatim “dodirivanje” (21), “seksualno uznemiravanje” (13), “spolni odnos” (9), “pokazivanje pornografije” (4), “internetsko kontaktiranje radi zlostavljanja” (3); “egzibicionizam” (2) i drugi slučajevi u rasponu od “fizičkog nasilja” do “nepristojnih prijedloga”.


Što se tiče dobi navodnih žrtava, 28 ih je imalo od 10 do 14 godina, 33 žrtava je imalo od 15 do 18 godina, zabilježeno je i 12 slučajeva zlostavljanja djece u dobi od 5 do 9 godina te zlostavljanje 16 “ranjivih odraslih osoba”.


Među zlostavljačima je 30 svećenika i 15 religijskih dužnosnika, ali i 23 laika, uključujući vjeroučitelje i čelnike udruga.


Riječ je većinom o zlostavljačima u dobi između 40 i 50 godina (30,9 posto); u dobi između 50 i 60 godina (27,9), ali ima i tridesetogodišnjaka (19,1), starijih od šezdesetih godina (13,2) i u manjoj mjeri mladih između 18 i 30 godina (8,8).


Ne spominju se kaznene prijave


Zločini su uglavnom počinjeni u crkvi i njenim okolnim prostorijama (33,3% slučajeva), u sjedištu pokreta ili udruge (21.4%) ili u školama i sjemeništima (11.9%).


U izvješću se navodi da su centri za saslušanje upozorili “crkveni autoritet”, odnosno biskupa, s “disciplinskim mjerama”, “prethodnim istragama” i dojavama Kongregaciji za nauk vjere u Vatikanu kako bi se istražili slučajevi.


Ne spominju se kaznene prijave civilnim vlastima. Smjernice CEI-ja govore o “suradnji”, ali ne postoji obveza podnošenja kaznene prijave ako se nakon “preliminarne istrage” pritužba pokaže osnovanom: općenito se tek pozivaju žrtve ili rodbina da podnesu tužbu.


Nema podrške žrtvama


Istraživanje nije još privedeno kraju. CEI je objavio da je također započeo istraživanje o slučajevima prijavljenim  Kongregaciji za nauk vjere» tijekom 2000. i 2021. godine.


Nadbiskup Giuseppe Baturi, glavni tajnik CEI-ja, objasnio je da je u ovih dvadeset godina otvoreno 163 spisa pohranjenih u arhivi Kongregacije za nauk vjere.


U međuvremenu, prva reakcija udruge žrtava “Rete l’Abuso” je negativna: “Ne spominje se naknada i nema podrške žrtvama.


Nema naznaka suradnje s pravosudnim tijelima, osim naravno kada se protiv prijestupnika vodi istraga i na to su prisiljeni”, piše osnivač Francesco Zanardi.


“Podaci su alarmantni, gori nego u  Francuskoj. Ako uzmemo u obzir da su podaci prikupljeni u godinama pandemije i lockdowna, jasno je da je mnogo slučajeva ostalo neprijavljeno”, zaključuje Zanardi.