Reuters
Na internetu postoji i snimka cijelog događaja iz Nevade
povezane vijesti
Ovo što se dogodilo u Pennsylvaniji nije bio prvi pokušaj atentata na Donalda Trumpa. Naime, 18. lipnja 2016., na skupu tijekom predsjedničke kampanje u Paradiseu, Nevada, Michael Steven Sandford, britanski državljanin koji je u to vrijeme boravio u Sjedinjenim Državama, pokušao je ugrabiti službeni pištolj policajca gradske policije Las Vegasa koji je osiguravao događaj. Nakon uhićenja i nakon što se odrekao svojih Miranda prava, odnosno da ne mora reći ništa što bi ga moglo teretiti, Sandford je odmah potvrdio da je želio ubiti Trumpa jer smatra da je on rasist pa ga je stoga želio spriječiti da postane predsjednik. Sandford je bio optužen za nedolično ponašanje i da je »ilegalni stranac u posjedu vatrenog oružja« jer je prethodno iznajmio pištolj na streljani. Dana 13. rujna 2016. godine priznao je krivnju po obje točke optužnice. Bio je osuđen na 12 mjeseci i jedan dan zatvora, te je nakon odsluženih 11 mjeseci bio pušten i potom deportiran u svoju matičnu državu Veliku Britaniju.
Sandford je već za sobom imao dugu povijest mentalnih poremećaja. Iako incident nije dobio kontinuiranu medijsku pokrivenost u Sjedinjenim Državama bio je predmet dokumentarnog filma koji je naručio BBC u veljači 2017.
Na internetu postoji i snimka cijelog događaja iz Nevade. Dok je Trump govorio, Sandford je primijetio da je Ameel Jacob, policajac iz gradske policije Las Vegas, imao pištolj Glock 17 kalibra devet milimetara u futroli. Sandford je prišao Jacobu, koji je bio smješten otprilike devet metara od pozornice na kojoj je Trump govorio, i uključio se s njim u razgovor, rekavši da želi da mu pomogne kako bi dobio Trumpov autogram. Dok je razgovarao s Jacobom, Sandford se se naglo sagnuo i pokušao izvući policajčev pištolj iz futrole, ali je ovaj zapeo u njoj. To je iskoristio prvo sam policajac Jacob, a potom i njegovi kolege koji su mu odmah priskočili u pomoć. Oni su brzo savladali Sandforda i izveli ga iz dvorane u kojoj se održavao predizborni skup. Sandforda su opisali kao jako zbunjenog u trenutku uhićenja. Nakon što ga je privela metropolitanska policija Las Vegasa, Sandford je predan Tajnoj službi Sjedinjenih Država. Nakon što je pristao da se odrekne Miranda prava, Sandforda su ispitivala dva specijalca, a on je za to vrijeme izjavio da mu je namjera bila »ubiti Trumpa«, te da bi »da se sutra nađe na ulici, opet pokušao«. Priznao je da je planirao pokušaj atentata »oko godinu dana«. Sandford je također izjavio da je samo očekivao da će moći ispaliti »jedan do dva« metka i da je očekivao da će bez problema uspjeti ubiti Trumpa. Sandford je osuđen na ročištu 13. prosinca 2016. na 12 mjeseci i jedan dan zatvora. Također je kažnjen s 200 američkih dolara i obvezan je na program rehabilitacije. Sudac koji je izricao kaznu, James C. Mahan, priznao je Sandfordove probleme s mentalnim zdravljem.
– Ne mislim da ste gajili zlobu u srcu. Imate medicinski problem, ne vidim vas kao zlog ili kao sociopata. Mahan je opisao incident kao »glup, ludi štos« vođen »glasovima« za koje je Sandford mislio da ih čuje i uputio Sandforda da »ostane na svojim lijekovima«. Tužitelji su tražili kaznu od 18 mjeseci. Sandford je većinu kazne odslužio u južnom pritvorskom centru u Nevadi. Opetovano je bio pod nadzorom kao mogući samoubojica. Izjavio je kasnije da je bio zatvoren u ćeliji »većinu vremena«. U siječnju 2017. Sandfordova majka izjavila je da ga maltretiraju »čuvari i zatvorenici koji podržavaju Trumpa«. U veljači 2017. Sandford je premješten u drugi zatvor, a ubrzo nakon toga u travnju 2017. pušten je iz zatvora i deportiran u Veliku Britaniju.