Erupcija vulkana na Islandu

Objavljena snimka početka velike erupcije. Pričali smo s Hrvatom s Islanda: ‘Zemlja je doslovno pukla, ali tu nitko ne paničari’

D. K.

Screenshot Twitter

Screenshot Twitter

"Trenutno je zatišje, ali to ne znači da ne može krenuti opet za koju minutu", ispričao nam je Tomislav Magdić



Erupcija vulkana na islandskom poluotoku Reykjanesu do koje je došlo sinoć u 22:17 po lokalnom vremenu ipak ne bi trebala izazvati probleme kao ona iz 2010. kad je zbog pepela na neko vrijeme prekinut zračni promet u Europi. U tom je slučaju, prije trinaest godina, erumpirao vulkan Eyjafjallajokul, na jugu Islanda, koji je udaljen oko 140 kilometara od poprišta sinoćnje erupcije.


Lava je probila nekih četiri kilometra sjeveroistočno od malog ribarskog grada Grindavika, iz kojeg je još u studenom evakuirano svih četiri tisuće stanovnika. Zatvorene su i obližnje geotermalne toplice Plava laguna, za koje vlasti očekuju da bi mogle biti uništene dotokom lave iz vulkana.





Bez ozlijeđenih


Islandska premijerka Katrin Jakobsdottir navodi, međutim, kako se nada da će nedavno izgrađena protuvulkanska obrana dati pozitivne efekte.


“Moje su misli s lokalnom zajednicom. Nadam se najboljem”, dodala je premijerka, dok je predsjednik Gudni Johannesson istaknuo da je zaštita života glavni prioritet, ali će se poduzeti i svi napori da se zaštite kuće i infrastruktura. Dobra je vijest što u ovom trenutku nema vijesti o ozlijeđenima poslije erupcije.



Trenutno zatišje


Poprište erupcije je od Reykjavika udaljeno nekih tridesetak kilometara, ali se i od tamo dosta dobro vidi što se događa. U glavnom gradu Islanda već 25 godina živi i radi Karlovčanin Tomislav Magdić.


U kraćem jutrošnjem razgovoru za Novi list rekao nam je kako je u ovom trenutku sve utihnulo i plamen nije vidljiv.


“To ne znači da ne može krenuti opet za koju minutu. Sve je počelo sinoć oko 10 sati, kad je zemlja doslovno pukla i počela izbacivati lavu. S mog prozora se vidjelo crveno nebo, a koliko čitam, otvor u zemlji dug je čak četiri kilometra”, priča naš sugovornik.


Kaže da u Reykjaviku nema panike, a čak se ne primjećuje ni neka značajnija količina pepela u zraku.


“Ljudi su ovdje navikli na takve stvari. Svi su kul i nisam vidio da netko paničari. Naprotiv, neki su i otišli prema mjestu erupcije fotografirati što se događa”, dodaje Magdić.


Sinoćnju erupciju najavila je pojačana seizmička aktivnost posljednjih tjedana.


“Bilo je doslovno na tisuće potresa u zadnje vrijeme. Ali ovdje su sve građevine toliko armirane, da ni na potrese skoro nitko ne obraća pažnju”, ispričao nam je i dodao da je do slične erupcije istog vulkana došlo i prije tri godine.


Erupcija iz 2010.


Island je već nekoliko tjedana u stanju pune pripravnosti zbog potencijalne erupcije, a prošlog su mjeseca vlasti naredile stanovnicima da iz predostrožnosti napuste Grindavik. Policija upozorava ljude da se klone tog područja.


Duljina pukotine u vulkanu službeno je procijenjena na više od tri i pol kilometara, a lava teče brzinom od oko 100 do 200 kubičnih metara u sekundi. To je višestruko više nego u prethodnim erupcijama na poluotoku Reykjanes posljednjih godina.


Ranije spomenuta erupcija vulkana Eyjafjallajokull iz travnja 2010. izazvala je najveće zatvaranje europskog zračnog prostora od Drugog svjetskog rata, s procijenjenim gubicima na između 1,5 milijardi i 2,5 milijardi eura. No ovaj put tako ne bi trebalo biti.


“Vulkani na jugozapadu Islanda jednostavno nisu fizički u stanju generirati iste oblake pepela”, rekla je za BBC vulkanologinja dr. Evgenia Ilyinskaya.