Institut za proučavanje ratova

Obavještajci o novom Putinovom planu: ‘Moldavija mu je novi cilj. Planira tamo inscenirati pobunu…’

P. N.

Foto iStock / Reuters

Foto iStock / Reuters

Analitičari navode i kako ruske snage nastavljaju uspostavljati obrambene linije u pozadinskim područjima



Institut za proučavanje ratova (ISW) u današnjem se dnevnom izvješću bavi informacijama američkih obavještajaca prema kojima ruske tajne službe planiraju potaknuti pobunu u Moldaviji.


O ovoj mogućnosti jučer je pisao i CNN, spominjući navodni plan insceniranja prosvjeda protiv moldavske vlade, čiji je krajnji cilj postavljanje proruske administracije u Moldaviji.


“CNN je izvijestio da SAD vjeruje da Rusija širi dezinformacije o navodnoj nestabilnosti Moldavije i podupire je informacijskim operacijama koje dolaze iz Pridnjestrovlja pod okupacijom Rusije. I nedavno smo već izvijestili o nekoliko tekućih informacijskih operacija u Pridnjestrovlju koje se temelje na potkopavanju moldavske vlade i širenju nepovjerenja prema Ukrajini i Zapadu”, piše danas ISW.




Analitičari navode i kako ruske snage nastavljaju uspostavljati obrambene linije u pozadinskim područjima daleko od trenutnih bojišnica i područja u Rusiji na kojima se vjerojatno nikada neće voditi borbe. Guverner Belgorodske oblasti Vjačeslav Gladkov izjavio je prije dva dana da su ruske vlasti završile izgradnju utvrda duž granice Belgorodske oblasti s Ukrajinom.


U tu je svrhu potrošeno najmanje 132 milijuna dolara, čime je Moskva, po procjeni ISW-a, htjela potvrditi da ima dovoljno sredstava za financiranje svojih ratnih napora u Ukrajini.


Utvrde se grade i duž granice Kurske oblasti s Ukrajinom, iako su borbe i tamo gotovo nezamislive, kao i na Krimu.


“Ruski dužnosnici u Kurskoj i Belgorodskoj oblasti možda grade obrambene utvrde kao potporu informacijskim operacijama koje imaju za cilj prikazati Ukrajinu kao prijetnju ruskom teritoriju, a ovaj rat kao egzistencijalni za Rusiju. žStalne ruske utvrde na Krimu mogu sugerirati da ruske snage nisu sigurne u svoju sposobnost dugoročnog držanja okupiranih područja u južnoj Ukrajini. ISW u ovom trenutku nije uočio ruske snage raspoređene na bilo kojoj od ovih obrambenih linija, pa su utvrde stoga trenutno beznačajne za ruske operacije u Ukrajini”, drže analitičari ISW-a.


Opet se bave i deportacijom ukrajinske djece u Rusiju. Ruska povjerenica za dječja prava, Maria Lvova-Belova, potvrdila je da ruska vlada koristi razne sheme za deportaciju, a u jučerašnjem postu na Telegramu optužila je Zapad za umjetno stvaranje straha u vezi s deportacijom i prisilnim posvajanjem ukrajinske djece.


Ona kaže da su djeca došla na na okupirana područja Ukrajine i ruskog teritorija “dobrovoljno” i da se mogu vratiti svojim obiteljima kad to žele. Priznala je da su ruske vlasti odvele djecu iz Hersonske, Zaporoške i Harkovske oblasti u “sanatorije” i zdravstvene kampove na okupiranom Krimu i Krasnodarskom kraju na – “odmor”.


Mnoga od te djece su, piše ISW, već prisilno data na posvojenje u ruske obitelji.


Neovisna istraga laboratorija za humanitarna istraživanja Yalea otkrila je da se od, vjerojatno više od 14.700 ukrajinske djece deportirane u Rusiju, samo njih 126 vratilo u Ukrajinu.


“ISW nastavlja ocjenjivati ​​da je prisilna deportacija i posvajanje ukrajinske djece očito kršenje Ženevske konvencije o sprječavanju i kažnjavanju genocida, kao i sastavnica šire kampanje etničkog čišćenja”.