
Reuters
Iako Mađarska nije izrijekom spomenuta, nacrt sporazuma jasno se odnosi na najvećeg prijestupnika u EU
povezane vijesti
Nova njemačka vlada predvođena Friedrichom Merzom najavila je da će pritisnuti Europsku uniju da konačno poduzme konkretne korake protiv zemalja koje krše njena temeljna načela, što je jasna aluzija na Mađarsku Viktora Orbána.
Prema nacrtu koalicijskog sporazuma u koji je POLITICO imao uvid, Merzovi konzervativci i njihovi vjerojatni koalicijski partneri iz redova Socijaldemokratske stranke (SPD) dogovorili su se da će zahtijevati od EU da uskrati financijska sredstva i suspendira pravo glasa zemljama koje krše vladavinu prava.
Iako Mađarska nije izrijekom spomenuta, nacrt sporazuma jasno se odnosi na najvećeg prijestupnika u EU, koji je godinama optuživan za urušavanje demokratskih normi, ograničavanje slobode medija i ugrožavanje neovisnosti sudaca. Njemačka ovim potezom želi osigurati da se poštivanje vladavine prava u EU shvati ozbiljnije te da se kršenje tih načela sankcionira.
Sporazum kojim se vrši pritisak na EU da krene na zemlje poput Mađarske dio je niza privremenih dogovora koji pokrivaju raznolika pitanja poput migracijske politike, postupnog ukidanja ugljena i socijalne potrošnje.
“Postojeći zaštitni instrumenti, od prekršajnih postupaka i uskraćivanja EU fondova do suspenzije prava članstva kao što je pravo glasa u Vijeću EU-a. Oni se moraju primjenjivati puno dosljednije nego prije”, napisali su pregovarači Merzova konzervativnog bloka i SPD-a u nacrtu koalicijskog sporazuma o politici EU-a.
Europski parlament pokrenuo je prvu fazu postupka iz članka 7. — također poznatu kao “nuklearna opcija” — protiv Mađarske 2018. zbog sumnje na “ozbiljna kršenja” temeljnih vrijednosti i temeljnih prava Unije. No proces, koji bi mogao dovesti do suspenzije prava glasa Mađarske, zastao je zbog političkih podjela među zemljama članicama.
Godine 2022. Europska komisija odlučila je blokirati oko 22 milijarde eura gotovine EU-a namijenjenih Mađarskoj zbog zabrinutosti oko ljudskih prava i neovisnosti pravosuđa. Na kraju je prošle godine odmrznuto više od 10 milijardi eura.
Još jedna sporna točka između EU-a i mađarske vlade bila je Orbánova naklonost prema Moskvi, pri čemu je Budimpešta opetovano koristila svoje pravo veta kako bi blokirala sankcije ruskim oligarsima i vojnim šefovima.
Kako bi zaobišla to pravo veta, nova njemačka vlada zagovara proširenje glasovanja kvalificiranom većinom u Vijeću EU-a, posebno o određenim pitanjima zajedničke vanjske i sigurnosne politike (CFSP), kao što je nametanje sankcija.”
To bi omogućilo donošenje odluka bez potrebe za odobrenjem Mađarske.