Reuters
Postoje dobro utemeljena izvješća koja upućuju na to da Ukrajinci posjeduju nadzorna i udarna pomorska vozila na daljinsko upravljanje
povezane vijesti
Mnogo je teorija o tome što je izazvalo subotnju dramatičnu eksploziju na Kerčkom mostu – važnom logističkom objektu koji povezuje Rusiju i Krim, ali i simbolu vladavine Vladimira Putina. Nijedna još nije potvrđena, niti se sigurnošću može reći da je nedvojbena.
Ruska strana objavila je da se radi o terorističkom činu počinjenom kamionom-bombom. Sigurnosne kamere zabilježile su taj kamion, kojeg je po ruskim dužnosnicima vozio Makir Jusubov, kako se kreće iz pravca Krasnodara sve do mosta u trenutku eksplozije.
No BBC piše kako detaljna analiza snimke pokazuje da kamion nije imao nikakve veze s eksplozijom. Na snimci se, naime, vidi ogromna vatrena kugla koja se pojavljuje u trenutku kad se kamion vozi uzdignutim dijelom mosta. No vatra se vidi iza i s jedne strane vozila u pokretu.
Sve više indicija upućuje kako je Kremlj teoriju o kamionu-bombi i terorističkom činu objavio radije nego da javno prizna kako se radi o činu sabotaže na mostu.
More videos pouring in now. pic.twitter.com/MnpIbkueTy
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) October 8, 2022
“U svoje sam vrijeme vidio dosta velikih improviziranih eksplozivnih naprava koje se nose na vozilima. Ovo ne izgleda tako”, rekao je za BBC bivši stručnjak britanske vojske za eksplozive.
Prema njegovim riječima, vjerojatnije je da je eksploziju ispod mosta izazvala neka vrsta pomorske bespilotne letjelice.
“Mostovi su općenito dizajnirani da izdrže opterećenje prema dolje i bočno opterećenje zbog vjetra. Nisu projektirani da izdrže opterećenja prema gore. Mislim da je ta činjenica iskorištena u ukrajinskom napadu”, rekao je.
Na nekim snimkama sigurnosnih kamera vidi se kako se djelić sekunde prije eksplozije vide valovi koje je moglo izazvati manje plovilo. Ruska je strana još u rujnu objavila kako se kod Sevastopolja na Krimu nasukao crni čamac bez posade, koji je na pramcu bio opremljen senzorima i uređajem nalik periskopu.
Ovo nije prvi put da se spominje da Ukrajina ima pristup takvoj sofisticiranoj opremi.
“Postoje dobro utemeljena izvješća koja upućuju na to da Ukrajinci posjeduju nadzorna i udarna pomorska vozila na daljinsko upravljanje. Ovaj operativni koncept razvijan je godinama, a ne mjesecima”, navodi britanski stručnjak za eksplozive.
Niti ta teorija, dakako, nije još potvrđena.
Zanimljivo je da je Mihajlo Podoljak, šef ureda predsjednika Volodimira Zelenskog, službeno podržao moskovsku teoriju o kamionu-bombi.
“Odgovore treba tražiti u Rusiji”, rekao je Podoljak, navodeći kako je eksplozija rezultat sukoba između FSB-a, privatnih vojski poput Wagner grupe te Glavnog stožera ruske vojske.
Još nije jasno zna li Podoljak nešto što drugi ne znaju ili tek “trola” Ruse.