Foto Screenshot Bundeswehr
Nakon novog ruskog masakra civila i raketiranja zgrade njemačkog konzulata u Kijevu, Njemačka isporučuje Ukrajini prvi od četiri IRIS-T SLM protuzračna obrambena sustava
povezane vijesti
Nakon jutrošnjih terorističkih ruskih raketnih napada na ukrajinske gradove i pravog masakra civila Njemačka je poručila da Ukrajini isporučuje moćni protuzračni sustav IRIS-T.
Podsjetimo, Rusi su u Kijevu raketirali zgradu u kojoj je smješten ured za vize njemačkog konzulata.
“Njemačka isporučuje Ukrajini prvi od četiri IRIS-T SLM protuzračna obrambena sustava. Nedavni ruski raketni napadi na Kijev i druge gradove pokazuju koliko je sposobnost protuzračne obrane važna za samoobranu Ukrajine”, poručilo je Ministarstvo obrane Njemačke.
Germany delivers the first of four IRIS-T SLM air defense systems to #Ukraine. The recent Russian #missile attacks on Kyiv and other cities shows how important the air defense capability for Ukraine's self-defense is.
— Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr) October 10, 2022
Svoje zgražanje posljednjim ruskim raketnim napadima ranije danas izrazila je i njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock.
“Stanovnici Kijeva u strahu od smrti u jutarnjem prometu. Udarni krater pored igrališta. Podlo je i neopravdano da Putin raketira gradove i civile. Činimo sve što možemo da brzo ojačamo ukrajinsku protuzračnu obranu”, poručila je ministrica Baerbock.
Bewohner*innen von Kiew in Todesangst im Morgenverkehr. Ein Einschlagskrater neben einem Spielplatz. Es ist niederträchtig & durch nichts zu rechtfertigen, dass Putin Großstädte und Zivilisten mit Raketen beschießt. Wir tun alles, um die 🇺🇦 Luftverteidigung schnell zu verstärken.
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) October 10, 2022
Što je IRIS-T?
IRIS-T je najnoviji njemački protuzračni sustav. Toliko je nov da još nije ni u upotrebi u njemačkoj vojsci. Ovaj program originalno je pokrenut kako bi se razvila infracrvena navođena raketa zrak-zrak kratkog do srednjeg dometa, koja bi zamijenila AIM-9 Sidewinder, koji se koristi u zrakoplovima zemalja članica NATO-a. . Svaki zrakoplov koji može ispaliti Sidewinder također je sposoban lansirati IRIS-T.
Njemačke zračne snage krenule su i s integracijom radarski vođene verzije rakete koja se lansira s površine, nazvane IRIS-T SL.
Ima šiljati nos, za razliku od običnog IRIS-T-a, s nosnim konusom koji se može odbaciti i smanjuje otpor.
Projektil koristi inercijalni navigacijski sustav temeljen na GPS-u i radarski podatkovni link za komandno navođenje tijekom početnog prilaza, dok se glava IR tragača otporna na smetnje aktivira u terminalnoj fazi.
Koji sustav dobiva Ukrajina?
U usporedbi s IRIS-T, promjer raketnog motora povećan je na 152 mm.
Kvalifikacijski testovi IRIS-T SL dovršeni su tijekom siječnja 2015. na poligonu Denel Overberg Test Range u Južnoj Africi.
Dostupne su dvije varijante, IRIS-T SLS (kratkog dometa) i IRIS-T SLM (srednjeg dometa);
Varijanta dugometnog IRIS-T SLX s dvostrukim načinom traženja u razvoju je od travnja 2022.
Operativno testiranje IRIS-T SLM dovršeno je u siječnju 2022, a sudeći po objavi njemačkog ministarstva Ukrajini će se za obranu gradova od ruskog raketiranja isporučiti upravo ova verzija srednjeg dometa.