Foto Screenshot Twitter Ruslan Stefančuk
Želimo zajedno pokazati Rusiji da stojimo uz Ukrajinu, rekla je predsjednica češkog Zastupničkog doma Marketa Pekarova Adamova
povezane vijesti
Drugi parlamentarni samit Krimske platforme održat će se u Češkoj u listopadu, godinu dana nakon prvog samita u Hrvatskoj, rekla je u ponedjeljak u Pragu predsjednica Zastupničkog doma Marketa Pekarova Adamova nakon trilaterale s predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem i predsjednikom Vrhovne rade Ukrajine Ruslanom Stefančukom.
“Želimo zajedno pokazati Rusiji da stojimo uz Ukrajinu”, rekla je Adamova.
Zagreb je bio domaćin prvog parlamentarnog saziva Krimske platforme pa će Hrvatska s Češkom razmijeniti iskustva i ponuditi pomoć, rekao je Jandroković.
Discussed with @market_a&Sabor President Gordan Jandroković the Second Parliam.Summit of the Internat. @crimeaplatform to be held in Prague.
It’s important that the main goal of the summit is the de-occupation of the peninsula& its return to🇺🇦
Together we are making it happen! pic.twitter.com/oEPQcwo7wT
— Ruslan Stefanchuk (@r_stefanchuk) April 24, 2023
Više od 40 zemalja prošle godine je usvojilo zajedničku deklaraciju u kojoj se dala podrška teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, a osudila ruska invazija.
Jandroković je prvi samit opisao “velikim uspjehom za Hrvatsku i Ukrajinu” i smatra da je on dobra podloga za novi samit koji bi se trebao održati u češkoj prijestolnici.
Stefančuk novi samit vidi kao “sjajnu priliku za razgovor o ukrajinskoj suverenosti, neovisnosti i ljudskim pravima”.
EUSC u znaku rata u Ukrajini
U Pragu se u ponedjeljak i utorak održava Konferencija predsjednika parlamenata država članica Europske unije, a prvi dan je obilježio rat u Ukrajini.
Adamova je poručila da potpora Ukrajini neće stati pobjedom Ukrajine i oslobađanjem njezinih teritorija. “Pobjeda Ukrajine, suverenitet nad svim dijelovima pa i Krimom, nije kraj posla”, rekla je predsjednica donjeg doma češkog parlamenta.
Ukrajinu tek čekaju poslijeratna obnova i uklanjanje posljedica razaranja u ratu koji već traje više od godinu dana.
Zagreb će ovog listopada biti domaćin donatorske konferencije o razminiranju Ukrajine.
Jandroković je u govoru na panelu o odgovoru EU-a na rusku agresiju pozvao zemlje sudionice konferencije da sudjeluju na donatorskoj konferenciji i da “prijateljskoj Ukrajini i na taj način iskažu vrlo konkretnu i prijeko potrebnu potporu”.
Ruska agresija potaknula je i energetsku diversifikaciju Europe. Jandroković je rekao da Hrvatska planiranim proširenjem kapaciteta LNG terminala na Krku “može značajno doprinijeti energetskoj sigurnosti i otpornosti u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Europi”.
Kao posljedicu ruske invazije, predsjednik Hrvatskog sabora je izdvojio ulazak Finske u NATO i izrazio potporu što skorijem švedskom članstvu u NATO-u.
Članstvu u NATO-u stremi i Ukrajina. Stefančuk je poručio u Pragu da se Kijev “nada pozivnici za članstvo u NATO-u i vremenskom okviru” na samitu vojnog saveza u srpnju u Vilniusu.
Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je prošli tjedan u Kijevu da je Ukrajini mjesto u NATO-u i pozvao je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog na samit koji će se održati za tri mjeseca.
Bilaterale
Jandroković je na marginama EUSC-a održao bilateralni sastanak s predsjednikom estonskog parlamenta Laurijem Hussarom.
Razgovarali su o ratu u Ukrajini, situaciji u jugoistočnoj Europi i jačanju suradnje Hrvatske i Estonije, pri čemu potencijal vide u obrambenoj industriji i informacijskim tehnologijama.
U utorak, na završni dan EUSC-a, predsjednik Hrvatskog sabora sastat će se s moldavskim kolegom Igorom Grosuom.