Reakcija na uhićenje na granici

MVP BiH ne preporučuje putovanje u Srbiju svima koji su ‘branili BiH’

Hina

Bisera Turković / NL arhiva

Bisera Turković / NL arhiva

Reagiranje ministarstva vanjskih poslova BiH uslijedilo je u utorak nakon što je Viši sud u Beogradu odredio jednomjesečni pritvor nekadašnjem policijskome dužnosniku Edinu Vranju koji je uhićen u subotu pri ulasku u Srbiju



Ministarstvo vanjskih poslova BiH preporučilo je u utorak svojim državljanima koji su sudjelovali u ‘obrani BiH’ da ne putuju u Srbiju zbog rizika od uhićenja nakon što je Sud u Beogradu zbog ratnih zločina odredio pritvor nekadašnjem bošnjačkom policijskome dužnosniku uhićenom za vikend na granici.


“Preporučuje se svim državljanima koji su na bilo koji način bili uključeni u obranu Bosne i Hercegovine u razdoblju od 1992. do kraja 1995. godine da do daljnjeg ne putuju u Republiku Srbiju“, navodi se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova BiH kojemu je na čelu Bisera Turković iz vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije.


Pojašnjava se kako se upozorenje državljanima BiH izdaje zbog ‘rizika od uhićenja i procesuiranja u Republici Srbiji pod optužbama za ratni zločin’, te navodi kako Srbija ne želi razmjenjivati podatke oko osoba koje tereti za ratne zločine.




Reagiranje ministarstva vanjskih poslova BiH uslijedilo je u utorak nakon što je Viši sud u Beogradu odredio jednomjesečni pritvor nekadašnjem policijskome dužnosniku Edinu Vranju koji je uhićen u subotu pri ulasku u Srbiju. Njega se tereti da je kao pripadnik ratnih bošnjačkih policijskih snaga počinio ratne zločine nad zatočenim Srbima na području Goražda u ratu od početka 1993. do listopada 1994. godine.


Zbog toga uhićenja ministrica Turković je na konzultacije iz Beograda u Sarajevo do daljnjega povukla veleposlanicu Aidu Smajić.
Uhićenje Vranja osudile su sve bošnjačke stranke, kao i dvojica članova državnog vrha Šefik Džaferović i Željko Komšić. Istodobno, srpski član BiH Predsjedništva Milorad Dodik ogradio se od njihova stava i izjavio kako podržava procesuiranje svih osumnjičenih za ratne zločine.


„Zašto se sada diže galama o posljednjem slučaju, pa koliko su oni Srba uhitili? Sud treba odlučiti je li netko kriv ili nije, a ne Komšić i Džaferović. Njih dvojica čine sve kako bi se ovdje sve raspalo“, rekao je Dodik.