Taktika zastrašivanja

Moskva raspisala tjeralicu za estonskom premijerkom; Kallas: “Neću šutjeti, nastavit ću podupirati Ukrajinu”

Hina

Reuters

Reuters

"Potez Ruske Federacije ne iznenađuje, jer je to uobičajena ruska taktika zastrašivanja", rekla je Kaja Kallas



Estonska premijerka Kaja Kallas osudila je u utorak “uobičajenu taktiku zastrašivanja” Rusije nakon što je Moskva raspisala tjeralicu za njom i drugim europskim dužnosnicima.


Kremlj potiče raspisivanje tjeralica, optužujući baltičke i poljske dužnosnike za neprijateljstvo prema Rusiji zbog različitih stajališta o povijesti njihovih odnosa.


“Potez Ruske Federacije ne iznenađuje, jer je to uobičajena ruska taktika zastrašivanja”, rekla je Kallas, obećavši da će nastaviti i dalje podupirati ratom razorenu Ukrajinu” i boriti se protiv “ruske propagande”.




“Neću šutjeti, nastavit ću snažno podupirati Ukrajinu i zalagat ću se za jačanje europske obrane”, rekla je.


Baltičke zemlje, članice EU-a i NATO-a, koje strahuju od vojnih ambicija Kremlja, smatraju da ih je nekadašnji SSSR okupirao, dok Moskva sebe vidi kao osloboditelja i svaki drukčiji pristup ocjenjuje kao “falsificiranje povijesti”, što je u Rusiji zločin.


Premijerku Kallas i ostale baltičke i poljske visoke dužnosnike kazneno se goni zbog “uništavanja spomenika sovjetskim vojnicima”, rekla je u utorak glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova.


“Zločini protiv sjećanja na osloboditelje svijeta od nacizma i fašizma moraju biti kažnjeni. A ovo je tek početak”, dodala je.


U baltičkim zemljama i u Poljskoj posljednjih je godina demontirano više spomenika naslijeđenih nakon Drugoga svjetskog rata, a datiraju iz sovjetskog razdoblja. Te su države željele istaknuti da odbacuju sovjetski period i smatraju da ih je SSSR okupirao.


U trima bivšim sovjetskim republikama – Estoniji, Latviji i Litvi, danas članicama EU-a i NATO-a, koje imaju napete odnose s Moskvom, danas žive ruske manjine. Međusobni su se odnosi dodatno pogoršali nakon početka sukoba u Ukrajini.


Baltičke zemlje, koje prijetnju ruskom invazijom smatraju vrlo realnom, aktivno podupiru Kijev u borbi protiv ruske vojske.