Nikola Milina / Foto Goran Stanzl/PIXSELL
Nikola Milina se Slovencima požalio na zlouporabu azilantskog postupka, kada stranci izraze namjeru da traže azil, država ih prihvati, a oni onda odu dalje
povezane vijesti
Čelnici slovenske i hrvatske policije Senad Jušić i Nikola Milina sastali su se u Brežicama na temu ilegalnih prelazaka granice. Razmijenili su operativne podatke, dogovorili konkretne mjere i dogovorili postupke upravljanja migracijskim tokovima i procesuiranja organizatora ilegalnih prelazaka državne granice.
Između ostalog, dogovoreno je i jačanje rada mješovitih policijskih patrola, naveo je Jušić u zajedničkoj izjavi nakon sastanka, prenosi RTV SLO.
Milina je ustvrdio da je suradnja dviju policija na području migracija dobra. U prvih devet mjeseci ove godine mješovite hrvatsko-slovenske policijske ophodnje, koje većinom djeluju na području Hrvatske, izvršile su već 537 ophodnji, a trenutno se koordiniraju i planiraju sve ostale mjere, rekao je.
Neizravno je odbacio optužbe da hrvatska policija ne radi dovoljno na sprječavanju ilegalnih prelazaka granice.
“Hrvatska policija je prilikom ulaska u Schengen prošla vrlo zahtjevan proces provjere osposobljenosti. Imamo dovoljno kapaciteta, kako u ljudstvu tako i u znanju.
Imamo 6500 graničnih policajaca i 2000 specijalaca, koji su također uključena u zaštitu vanjske granice. O tome govori i podatak da smo ove godine uhvatili 990 organizatora ilegalnih prelazaka“, kazao je.
Prema Milininim riječima, jedan od odgovora na činjenicu da unatoč svemu raste broj ilegalnih prelazaka granice leži u zlouporabi azilantskog postupka, kada stranci izraze namjeru da traže azil, država ih prihvati, a oni onda odu dalje.
Među potonjima je istaknuo građane Rusije.
“Do danas smo obradili 6.850 ruskih državljana koji su u BiH došli turistički, a zatim na granici s Hrvatskom izrazili namjeru da traže azil i otišli”, kazao je .
Vezano za optužbe na račun hrvatske policije, Jušić je ocijenio da bi bilo “vrlo nezahvalno” komentirati rad hrvatskih kolega: “Mogu naglasiti da dvije policije jako dobro surađuju i vjerujem da će se tako nastaviti”.
Prema njegovim riječima, upravljanje migracijama odgovornost je svih zemalja na takozvanoj balkanskoj ruti. Ipak, Jušić je danas pozvao hrvatskog kolegu na daljnje jačanje kontrole na vanjskoj schengenskoj granici.
Prema Jušićevim riječima, slovenska je policija ove godine obradila više od 45.000 ilegalnih prelazaka granice. Velika većina stranaca je prilikom uhićenja izrazila namjeru podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu, pa su prebačeni u jedan od dva centra za azilante. Onima koji nisu podnijeli zahtjev za zaštitu ulazak je odbijen.
Proteklih tjedana slovenska policija je uvela dodatne mjere kontrole migracija. Između ostalog, pojačala je kontrolu nad glavnim migracijskim rutama koje nakon ulaska Hrvatske u Schengen uglavnom idu željezničkim i cestovnim linijama.
“To je takozvana dinamička kontrola, što znači da se krećemo i zaustavljamo tamo gdje ima potrebe i gdje je povećana gustoća prometa. Konstantno prilagođavamo kontrolu”, rekao je.
Prema Jušićevim riječima, još je prerano za konačnu ocjenu učinkovitosti spomenutih pojačanih kontrola, ali vjeruje da one daju pozitivne rezultate.
Na sastanku su se Jušić i Milina dotakli i događanja na Bliskom istoku te pitanja kako će to utjecati na migracije.
“To je svakako važan pokazatelj u široj regiji. Policija je napravila analize rizika i pravovremeno poduzela sve potrebne mjere”, rekao je Jušić, prenosi RTV SLO.