Foto: iStock
Procjenjuje se da će bonusi ukupno iznositi oko 200 milijuna dolara što je velik novac, ali za Microsoft to znači odricanje manje od dva dana dobiti, a slijedi primjer ostalih velikih tvrtki koji su sličnim potezima ublažile udare pandemije koronavirusa
povezane vijesti
Microsoft ove godine zaposlenicima planira dati bonus od 1.500 američkih dolara kao nagradu za rad jedinstvenoj i izazovnoj fiskalnoj godini prouzročenoj globalnom pandemijom.
U internom dopisu softverskog diva do čijeg je sadržaja došao CNET, stoji da će se bonusi isplaćivati svim zaposlenicima ispod razine potpredsjednika korporacije koji su započeli s radom 31. ožujka 2021. ili prije, uključujući radnike s skraćenim radnim vremenom i one plaćene po satnici. Zaposlenici sa sjedištem u SAD-u, kao i Microsoftovi zaposlenici širom svijeta koji ispunjavaju te kriterije, bit će obuhvaćeni ovom odlukom.
“Kao simbol zahvalnosti što smo skupili glave kao jedan Microsoft tijekom jedinstveno izazovne godine, ponosni smo što nagrađujemo svoje zaposlenike s jednokratnim novčanim poklonom”, potvrdio je u četvrtak glasnogovornik Microsofta CNET-u u e-poruci.
Microsoft ima 175.508 zaposlenika širom svijeta, ali zaposlenici njegovih podružnica LinkedIna, GitHuba i ZeniMaxa ne ispunjavaju uvjete za bonus.
Procjenjuje se da će bonusi ukupno iznositi oko 200 milijuna dolara što je velik novac, ali za Microsoft to znači odricanje manje od dva dana dobiti, a slijedi primjer ostalih velikih tvrtki koji su sličnim potezima ublažile udare pandemije koronavirusa.
Prošle godine Facebook je 45.000 svojih zaposlenika dao bonus od 1000 dolara za pomoć u radu na daljinu, a Twitter je rekao da će zaposlenicima nadoknaditi troškove postavljanja kućnog ureda i naknade koje roditelji plaćaju za dodatnu dnevnu njegu. Amazon je pak dao blagdanski bonus od 300 dolara za radnike „na prvoj liniji“, a britanski telekomunikacijski gigant BT je pomogao svojim radnicima sa po 2.000 dolara.
Otkako je započela COVID-19 pandemija Microsoft je donirao više od 98 milijuna dolara pomoći neprofitnim organizacijama u saveznoj državi Washington, s planovima da do srpnja dodijeli dodatnih 60 milijuna dolara potpore.
Ipak, koliko se god bonusi čine darežljivima, i zaslužuju pohvalu, jasno je da su velikim dijelom marketinški trik tvrtki koje su uglavnom dobro poslovale u nazad par godina. Primjerice, otkako je započela pandemija Microsoft je generirao prihod od najmanje 160 milijardi dolara, zahvaljujući povećanom broju tvrtki koje se slijevaju u „cloud“ usluge, povećanju prodaje prijenosnih računala i korištenju Windowsa te snažnom rastu Xboxa.