Pripreme za krunidbu

“Kamen sudbine” stigao London, iza njega krije se povijesna legena. Evo o čemu se radi

Hina

REUTERS

REUTERS

Legenda kaže da je kamen stigao iz Svete zemlje preko Egipta, Sicilije, Španjolske i Irske, a zatim je u 9. st. donesen u samostan u Sconeu, u Škotskoj i koristio se za krunidbe škotskih kraljeva



“Kamen sudbine” (Kamen iz Sconea), koji će se koristiti na krunidbi kralja Karla III. 6. svibnja, stigao je u subotu iz Škotske u Westminstersku opatiju u Londonu.


Kamen od pješčenjaka, simbol škotske monarhije, engleski kralj Eduard I. odnio je u London kao ratni plijen 1296. godine i ugradio ga u svoje prijestolje od hrastovine. Na njemu se više od 700 godina krune kraljevi i kraljice.


Kamen težak 152 kilograma tek je 1996. vraćen nazad u Škotsku, ali uz obavezu da ga se i dalje koristi za buduće krunidbe.




U četvrtak navečer ispraćen je iz Edinburškog dvorca na put u London.


Nakon svečanog ispraćaja kamena, škotski premijer Humza Yousaf koji planira povesti Škotsku prema nezavisnosti od britanske monarhije, rekao je da je ovo “povijesni trenutak” i da je “sretan” što sudjeluje u njemu.


Legenda kaže da je kamen stigao iz Svete zemlje preko Egipta, Sicilije, Španjolske i Irske, a zatim je u 9. st. donesen u samostan u Sconeu, u Škotskoj i koristio se za krunidbe škotskih kraljeva.


No David Breeze, profesor povijesti i arheologije na Edinburškom sveučilištu, misli da kamen zapravo potječe iz vremena Pikta, plemena koje je prvobitno nastanjivalo Škotsku.