Reuters / arhiva NL / Pixsell
Bilo bi potrebno da i druga strana dovoljno relevantna uđe u taj rat. To bi bio SAD, ističe Kovačević
povezane vijesti
Brutalna eskalacija na Bliskom istoku – Iran je jučer balističkim raketama napao Izrael, koji najavljuje brzi odgovor. Znači li to početak šireg ratnog sukoba?
“Ja se nadam da nije. Da je ovo tek nastavak eskalacije sukoba između Izraela, Hezbolaha i Irana kog imamo već zadnjih, rekao bih dva mjeseca. Po meni ovo je eskalacija koja nikome ne odgovara u ovom trenutku. Ni Izraelu, jer on ima otvorena dva fronta, sa Hamasom i Hezbolahom, danas su počeli s tom kopnenom invazijom u tom pograničnom dijelu i definitivno im ne odgovara imati tri fronta. S druge strane Iran ima ograničene sposobnosti i njima to ne odgovara u ovom trenutku, oni nemaju nikakve druge mogućnosti osim na ovakav način napadati Izrael. A mislim da ni SAD-u ne odgovara zbog predstojećih predsjedničkih izbora. To može biti jedna od ključnih i bitnih stvari tko će pobijediti na tim izborima”, komentirao je za RTL bivši ministar obrane Ante Kotromanović.
Sukob se može proširiti
Nekadašnji veleposlanik u Moskvi, analitičar Božo Kovačević ističe da ga je iznenadio potez dosad prilično suzdržanog Irana.
“Ako bi se završilo na tome da su zadovoljni, i Iran i njegovi saveznici zato što je Iran napao Izrael, a Izrael je zadovoljan zato što taj napad nema nikakvog učinka, ako bi se završilo na tome, to bi bilo izvrsno. Ali ja mislim da postoji barem jedan igrač u cijelom tom spletu kojem bi bilo u interesu da ovo bude početak šireg sukoba – to je Benjamin Netanyahu. njegov opstanak na vlasti izravno ovisi o dužini trajanja rata, a ostvarivanje njegovih planova izravno ovisi o tome da Iran zarati sa Amerikom. Naime, on želi konačno rješenje palestinskog pitanja, a to može samo u sjeni šireg ratnog sukoba”, kaže Kovačević.
Kotromanović drži da bi bilo dobro da se Izrael suzdrži od žešćeg odgovora, jer sve može otići još dalje. Kovačević je sličnog stava.
“Mislim da je opravdana bojazan da bi se sukob mogao proširiti. Meni se čini da veliki igrači u čiju racionalnost ne bi trebalo sumnjati imaju sve manji utjecaj na lokalne igrače i zapravo lokalni igrači polako instrumentaliziraju svoje zaštitnike. Tu ponajprije mislim na Izrael i premijera Netanyahua koji primorava Ameriku da radi ono što on želi a ne ono što bi htjela aktualna američka administracija a to se isto događa i s ovim frakcijama koje Iran podržava.Iranu rat nikako ne odgovara, a i Hezbolah i Hamas očekuju jači angažman Irana”, tumači Kovačević.
Ulazak SAD-a u sukob
Jesmo li na početku Trećeg svjetskog rata?
“Bilo bi potrebno da i druga strana dovoljno relevantna uđe u taj rat. To bi bio SAD. Službena stajališta Bidenove administracije su protiv daljnje eskalacije. I sam Biden i njegovi glasnogovornici uvjeravaju da američka diplomacija i američki vojnici pokušavaju utjecati na Izrael da ne reagira pretjerano. Ali zapravo, od trenutka kad je Hamas napao Izrael 7. listopada 2023. premijer Netanyahu američku administraciju informira o nečemu nakon što je to već učinio. I to je problem uza aktualnu američku administraciju. Dosadašnji intenzivni napori Amerikanaca da Netanyahu radi onako kako oni misle da treba bili su bezuspješni i to je Netanyahu otvoreno i javno pokazivao a to je dio njegove pomoći kampanji Donalda Trumpa. On svoj opstanak na vlasti jedino pod uvjetom da Trump pobjedi u Americi”, misli Kovačević, dok Kotromanović dobru situaciju Izraela tumači činjenicom da Bliski istok nije homogen i da je dobar dio muslimanskih zemalja u više navrata pokazivao nesnošljivost prema Iranu.
Kovačević se boji da će idućih dana, a bliži se godišnjica Hamasovog terorističkog upada u Izrael, doći do daljnje eskalacije.
“Treba razumjeti i to da je Izrael pod stalnim raketnim napadima, pa i onda kad nema nekog aktunog ratnog sukoba na terenu. I čini se da Izrael procjenjuje da je sad trenutka da definitivno riješi pitanje svoje sigurnosti, ali mislim da je osnovni problem u tome što Izrael sebi pridržava pravo da svoju sigurnost ostvari tako da svima oko Izraela život zagorča i život učini krajnje nesigurnim, a to se osobito odnosi na palestinsku populaciju i sad u svijetlu ovih fantastičnih izraelskih uspjeha protiv Hezbolaha i svi su fascinirani tim rješenjima i svi su zaboravili na više od 40 tisuća civila ubijenih u Gazi, gotovo 100 tisuća ranjenih u Gazi. Izrael opravdano na prvo mjesto stavlja svoju sigurnost, ali tko je glavni izbor nesigurnosti za palestinsko stanovništvo. Izrael ih bespoštedno ubija. Čak 11 tisuća Palestinaca je uhapšeno na Zapadnoj obali, bez suđenja, bez ikakvih procesa”, zaključuje Kovačević, piše Net.hr.