Foto: Wikipedia
Iz prijašnjih ovakvih slučajeva vidljiva je motivacija državne ruske svemirske agencije Roscosmos. Prošle godine NASA je kupila "kartu" za jedno mjesto u Soyuzu za astronautkinju Kate Rubins po cijeni od 90 milijuna dolara
povezane vijesti
Ruski kozmonaut Sergey Korsakov više nije dio glavne posade svemirskog broda Soyuz MS-18 s posadom koji bi 9. travnja trebao biti lansiran prema Internacionalnoj svemirskoj stanici (ISS), zamijenit će ga NASA-in astronaut Mark Vande Hei, objavila je u srijedu ruska državna svemirska agencija Roscosmos.
“Međuresorna komisija za odabir kozmonauta i njihovo dodjeljivanje posadama svemirskih letjelica i postaja s posadom donijela je odluku o povlačenju kozmonauta Roscosmosa Sergeya Korsakova iz glavne posade dugotrajne ekspedicije ISS-65. Umjesto njega, NASA-in astronaut Mark Vande Hei je uključen u glavnu posadu kao letački inženjer-2 ” – navodi se u priopćenju.
Zašto je do toga došlo objasnio je za Rossiya-24 TV kanal izvršni direktor za pilotni svemirski program ruske svemirske agencije Roscosmos Sergei Krikalyov.
„Let američkog astronauta Marka Vande Heija na ruskoj svemirskoj letjelici Soyuz MS-18 s ljudskom posadom nema nikakve veze s programom mješovitih letova posada Roscosmosa i NASA-e i bit će jednokratni događaj“ – rekao je.
Naime, već se duže razgovara o toj vrsti suradnje Rusa i Amerikanaca o zajedničkim posadama u američkim i ruskim letjelicama. No, Krikalyov kaže da je to sasvim druga priča.
„Jednostavno, imali smo slobodno sjedalo i američka kompanija je potpisala s nama ugovor o kupovini jednog mjesta u svemirskom brodu Soyuz. To nije početak jedne prakse, to je jednokratni događaj“ – kazao je Krikalyov i ostavio otvorena neka pitanja. Ako je mjesto bilo slobodno, zašto je onda ruski pilot morao odstupiti, a malo je i neobično da državna tvrtka naplaćuje mjesto u letjelici kao da je u pitanju komercijalni let. Ali, samo dok se ne shvati koliko mjesto u Soyuzu zapravo košta.
Zanimljivo je i to da je mjesto nije kupila NASA već privatna tvrtka Axiom Space, koju vode uglavnom bivši pripadnici NASA-e i čiji je cilj da uspostave prvu privatnu svemirsku stanicu i da u budućnosti između ostalog pružaju usluge svemirskog turizma. Cijena prepuštanja mjesta američkom pilotu na letu Soyuza prema ISS-u, zakazanom za 9. travnja, nije objavljena. iz Roscosmosa su za TASS poručili da je cijena poslovna tajna.
No, iz prijašnjih ovakvih slučajeva vidljiva je motivacija Roscosmosa. Prošle godine NASA je također kupila kartu za jedno mjesto u Soyuzu za astronautkinju Kate Rubins po cijeni od 90 milijuna dolara. Ova za Mark Vande Heia bi mogla biti najskuplja karta za putovanje u bilo kojem smjeru u povijesti i doseći 100 milijuna dolara.
U tom smislu, ovo zaista nema veze s mogućim mješovitim američko-ruskim letovima, ali struka se slaže da ta ideja ima budućnost.
Razgovori o mješovitim letovima već dugo traju u profesionalnim krugovima. Obje se strane slažu da će to biti korisno. Tu nije riječ o kupnji ili prodaji sjedala, već o distribuciji posade među različitim svemirskim letjelicama. To bi i garantiralo da bi na ISS-u uvijek bili predstavnici obje strane u slučaju kašnjenja programa svemirskih letova ili incidenata na letovima.