Sovenski premijer

Janša: Europa treba Ameriku više nego nakon pada Berlinskog zida

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

"Tek kad se Ukrajinci obrane bit ćemo u situaciji da govorimo o misiji za očuvanje mira, do onda moramo napraviti sve da pomognemo Ukrajini da se obrani", kazao je Janša u razgovoru za američku mrežu.



Slovenski premijer Janez Janša kazao je u razgovoru za CNN da bi u Ukrajini trebalo uspostaviti mirovnu misiju, ali da će to biti moguće tek nakon prekida neprijateljstava, prenose u četvrtak slovenski mediji.


“Tek kad se Ukrajinci obrane bit ćemo u situaciji da govorimo o misiji za očuvanje mira, do onda moramo napraviti sve da pomognemo Ukrajini da se obrani”, kazao je Janša u razgovoru za američku mrežu.


Jedina organizacija koja bi takvu pravu misiju mogla obavljati je NATO, kazao je Janša, dodavši da se u tom pitanju slaže s poljskim   predsjednikom vlade Mateuszom Morawieckim koji je takvu misiju tražio od Saveza.




Na to je Rusija reagirala izjavom da bi  svaki kontakt između ruske vojske i NATO-a u tom smislu doveo do nepopravljivih posljedica.


Ukrajinci su odlučni da se obrane i pobijede u ratu s agresorom, a Zapad treba nastaviti sa sankcijama protiv Rusije kako bi se neprijateljstva obustavila, a u međuvremenu i dalje pomagati Ukrajinu i oružjem, kazao je Janša.


“Ruse će sankcije oslabiti i one moraju prvenstveno djelovati na ruski ratni stroj. Ruska je tehnologija zasnovana na dijelovima koji se proizvode na Zapadu i mislim da je to ono na što se sada moramo koncentrirati”, istaknuo je Janša.


“U Europi smo zadnjih desetljeća zanemarivali sigurnosnu situaciju. Sada trebamo SAD više nego ikad prije poslije pada Berlinskog zida”, rekao je slovenski premijer.


U Sloveniji je danas i službeno započela kampanja za parlamentarne izbore koji se održavaju 24. travnja, a Janšu oporbeni lijevi centar optužuje u zadnje vrijeme da svojim čestim medijskim i političkim istupima vezanim uz agresiju Rusije protiv Ukrajine “iskače” iz zajedničkog bloka članica NATO saveza i EU-a, koristeći tu temu da djeluje na birače.


Janša je bio među prvima koji su već na početku agresije govorili o potrebi stvaranja zone neletenja iznad Ukrajine, a prošlog je tjedna posjetio Kijev zajedno s poljskim i češkim premijerom, te govorio o tome da EU svoju diplomatsku misiju iz Lavova, gdje se trenutno nalazi, trebala vratiti u Kijev, što po navodima oporbe nije naišlo na odobravanje većih članica.