Bliski istok

Iranci tvrde da je Asadov pad dio američko-izraelskog plana, papa Franjo poslao poruku Sirijcima

Hina

REUTERS

REUTERS



Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei rekao je u srijedu da je svrgavanje sirijskog predsjednika Bašara al-Asada s vlasti rezultat plana Sjedinjenih Država i Izraela.


Jedan od sirijskih susjeda također je imao ulogu, rekao je. Nije imenovao zemlju, ali čini se da je mislio na Tursku, koja je poduprla pobunjenike protiv Asada.


Asadov pad smatra se velikim udarcem političkom i vojnom savezu “Osovine otpora” pod vodstvom Irana koji se suprotstavlja izraelskom i američkom utjecaju na Bliskom istoku.




“Ono što se dogodilo u Siriji uglavnom je isplanirano u zapovjednim prostorijama Amerike i Izraela. Imamo dokaze za to. Vlada susjedne zemlje također je bila umiješana”, rekao je Hamnei u govoru koji su prenijeli iranski državni mediji.


Susjed je imao “jasnu ulogu i nastavlja to raditi”, rekao je.


Turska, članica NATO-a, koja kontrolira dijelove zemlje u sjevernoj Siriji nakon nekoliko prekograničnih upada protiv YPG milicije sirijskih Kurda, glavna je potpora oporbenim skupinama koje su željele svrgnuti Asada još od izbijanja građanskog rata 2011.


Iran je potrošio milijarde dolara za potporu Asadu tijekom rata i rasporedio je Revolucionarnu gardu u Siriju kako bi zadržao svog saveznika na vlasti.


Nekoliko sati nakon Asadova pada, Iran je rekao kako očekuje nastavak odnosa s Damaskom na temelju “dalekovidnog i mudrog pristupa” dviju zemalja te je pozvao na uspostavu uključive vlade koja će predstavljati sve segmente sirijskog društva.


U svom govoru, Hamnei je također rekao da će savez predvođen Iranom ojačati u cijeloj regiji.
“Što više vršite pritisak, otpor postaje jači. Što više zločina počinite, on postaje odlučniji. Što se više borite protiv njega, to se više širi, rekao je Hamnei.


“Iran je jak i moćan – i postat će još jači”, istaknuo je.


Papa Franjo pozvao sirijske pobunjenike da stabiliziraju zemlju


Papa Franjo u srijedu je pozvao sirijske pobunjenike koji su svrgnuli režim predsjednika Bašara al-Asada da stabiliziraju zemlju i vladaju na način da promiču nacionalno jedinstvo.


REUTERS


“Nadam se da će pronaći rješenja koja, bez drugih sukoba i podjela, odgovorno promiču stabilnost i jedinstvo zemlje”, rekao je Papa tijekom svoje redovite tjedne audijencije u Vatikanu.


Papa je u svojoj prvoj izjavi o Siriji od sloma Asadove vladavine također uputio poziv različitim vjerskim skupinama da “zajedno koračaju u prijateljstvu i obostranom poštivanju za dobrobit nacije”.


Tijekom niza godina, poglavar Rimokatoličke Crkve je izražavao žaljenje zbog velikog broja žrtava u sukobima u Siriji, a 2016. je poduzeo neuobičajen korak i vatikanskog veleposlanika u toj zemlji proglasio kardinalom, što je drugi najviši položaj u Crkvi.


Muslimani čine oko 90 posto sirijskog stanovništva, od čega je 70 posto sunita, dok su kršćani oduvijek bili prisutni na području Sirije, ali su mala manjina. Prema procjeni Vatikana, u Siriji, zemlji s 25 milijuna ljudi, živi oko 300.000 katolika.


Među brojnim zajednicama su i Alaviti, pripadnici ezoterične i mistične muslimanske zajednice iz čijih redova je i Bašar al-Asad. Oni čine oko 12 posto stanovništva Sirije, no brojni muslimani ne smatraju ih sljedbenicima islama. Tu su, između ostalih, još i Druzi, Asirci, Armenci i Kurdi, a do 1947. u Siriji je živjelo i oko 40.000 pripadnika židovske zajednice.