Foto Emica Elvedji/PIXSELL
Viši sud Zambije preuzeo je slučaj osmero hrvatskih posvojitelja djece i prihvatio njihova jamstva
povezane vijesti
Osmero hrvatskih državljana posvojitelja mališana iz DR Konga danas su konačno pušteni iz pritvora u zambijskoj Ndoli nakon što je Viši sud preuzeo njihov predmet i verificirao predana jamstva za obranu sa slobode.
Odluku je donijela nadležna sutkinja Yvonne Chembe koja je pak odgodila datum idućeg ročišta predviđenog za 1. ožujka.
Iz pritvora su trebali izaći još početkom tjedna s obzirom da su uplatili jamčevinu od oko 960 eura ponaosob i pronašli svaki po dvoje uglednih zambijskih građana koji su bili spremni jamčiti da neće pobjeći iz zemlje.
Zarazili se malarijom, stanje im je teško
No, u zadnjem koraku verificiranja jamstva zbog odsustva nadređenog službenika imigracijskog ureda, izlazak iz zatvora dočekali su tek današnjom odlukom višeg suda koji je preuzeo nadležnost od dosadašnje niže sudske instance.
Iza rešetaka su proveli 16 dana, po drugi put nakon što su odležali više od mjesec i pol dana u istom pritvoru za iste optužbe.
Hrvatski državljani s uplaćenim jamstvima konačno će se moći braniti sa slobode od optužbi da su vlastite posvojenike pokušali prodati i krivotvorili im dokumente.
Poznato je da su neki od njih zbog loših uvjeta u pritvoru zarazili i malarijom, a fizičko i psihičko stanje samo im se pogoršavalo.
Za to vrijeme suoptužena zambijska službenica imigracijskog ureda Gloria Sakelunga (36) boravila je u kućnom zatvoru a bila je privedena uoči ponovnog uhićenja naših državljana 7. veljače pod krimenom posredovanja u navodnoj trgovini.
Plenković i Milanović im pokušali pomoći
Premijer Andrej Plenković koji je u utorak rekao kako ne vidi elemente krivnje hrvatskih državljana danas je obznanio novinarima da su se ministri i državni tajnici tijekom tjedna sastali sa zabrinutim obiteljima Hrvata u Zambiji.
Plenković se obratio novinarima prije nego se doznalo da su pritvorenici pušteni na obranu sa slobode.
– Nemam ništa novoga za reći osim da su, čini mi se u ponedjeljak, u ministarstvu vanjskih i europskih poslova državni tajnici i ministri održali sastanak s obiteljima naših državljana u Zambiji, kazao je premijer u Osijeku.
Oglasio se i hrvatski predsjednik Zoran Milanović tvrdeći da je pokušao pomoći sugrađanima
– Žao mi je tih ljudi jer vidim da nisu imali nikakve prljave namjere, ali što sad da kažem? Ja sam sa svoje strane pokušao doći do nekih kontakata, ali zaboravite, ja to ne mogu, ne sežem tako daleko niti itko iz Hrvatske seže, kazao je Milanović.
Suđenje u Hrvatskoj ili DR Kongu?
Odvjetnici optuženih u razgovoru s hrvatskim medijima analizirali su daljni tijek pravosudnog postupka na višoj sudskoj instanci koji bi zbog inozemnog odjeka mogao implicirati internacionalizaciju procesa.
Prema tvrdnjama odvjetnika Viši sud postupak bi mogao predati Hrvatskoj ili DR Kongu, no čini se da je takva mogućnost, dijematralno različita, još uvijek preuranjena.
Definitivno, suđenje pred pravosudnim vlastima DR Konga čini se još nesretnijom opcijom od aktualnog procesuiranja pred zambijskim pravosuđem i svakako bi mogao biti dodatno alarm za hrvatsku diplomaciju i Delegaciju EU.
U korak je s tim ranija teza da će Visoki sud razmatrati zakonodavstvo i Hrvatske i DR Konga. Više je elemenata koji ukazuju na kompleksnost slučaja.
Osim što su posvojitelji tri para iz Zagreba i jedan par iz Varaždina hrvatski državljani to su i njihovi posvojenici mališani od jedne do tri godine života s OIB-om, hrvatskim dokumentima i prezimenima posvojitelja ishođenima puno prije uhićenja.
Kao što je poznato kongoansko državljanstvo više nemaju.
Majka spremna svjedočiti u korist posvojitelja
S druge strane navodno inkriminirajuća poruka još uvijek nedostupnog ravnatelja kongoanskog doma za nezbrinutu djecu da se posvojitelji u slučaju problema obrate Gloriji, sada suoptuženoj, involvira i DR Kongo i Zambiju, odnosno zambijsku javnu službu.
Kongoanski optuženici ne postoje osim navodne komunikacije koja je išla iz te zemlje prema inozemstvu. Osmero hrvatskih državljana nije ni boravilo na teritoriju DR Konga jer su djeca, očito uz znanje zambijskih službenika, doputovala u Zambiju i nekoliko dana družila se s novim obiteljima.
Podsjećamo, biološka majka jednog od djeteta hrvatskim novinarima rekla je kako je spremna svjedočiti pred sudom u korist posvojitelja, upravo u interesu mališana o kojem se nije mogla skrbiti.
Djeca su, ponavljamo, još od 7. prosinca prošle godine prilikom prvog uhićenja posvojitelja prisilno razdvojena od novih obitelji i smještena u jedno zambijsko sirotište.