Abd el-Fattah

Gotovo umro kada je prekinuo štrajk glađu: Prestao je jesti prije 7 mjeseci, nije pio danima

Hina

Arhivska fotografija Abda el-Fattaha / Foto Reuters

Arhivska fotografija Abda el-Fattaha / Foto Reuters

Aktivist Alaa Abd el-Fattah proslavio se u Arapskom proljeću, ustanku 2011. godine u kojem je svrgnut Hosni Mubarak



Egipatsko-britanski aktivist Alaa Abd el-Fattah skoro je umro kada je prekinuo svoj štrajk glađu te ga je trebalo oživljavati nakon što je izgubio svijest u zatvoru u Egiptu, objavila je njegova obitelj u četvrtak.


Abd el-Fattah je također bio privezan u svojoj ćeliji pošto je odbio medicinski pregled i udario glavom o zid, rekla je njegova obitelj u izjavi nakon što ga je posjetila u zatvoru prvi put poslije nekoliko tjedana.


Aktivist je od 2. travnja potpunim ili djelomičnim štrajkom glađu prosvjedovao protiv svog zatvaranja i zatvorskih uvjeta, a zatim je povećao intenzitet prosvjeda tako što je prestao piti vodu 6. studenog, na dan otvaranja klimatske konferencije COP27.




Američki predsjednik Joe Biden i europski vođe su s egipatskim predsjednikom Abdelom Fattahom al-Sisijem razgovarali o slučaju zatvorenog aktivista tijekom konferencije u Šarm el-Šeiku na egipatskom Crvenom moru.


Abd el-Fattah je u pismu svojoj obitelji ranije ovog tjedna poručio da je okončao štrajk, no prije posjeta u četvrtak, njegova ga obitelj nije vidjela od sredine listopada.


Članovi obitelji, koji su s njim razgovarali iza staklene pregrade u zatvoru Wadi al-Natrun sjeverozapadno od Kaira, rekli su da se njegovo zdravlje naglo pogoršalo.


Obitelj je u izjavi rekla da se srušio tijekom tuširanja 11. studenog prije nego što je izgubio svijest, a potom bio oživljavan.


“Govorio je o ovome kao o bliskom iskustvu sa smrću. Tako je prekinut štrajk glađu”, stoji u izjavi.


Glasnogovornik egipatskog ministarstva unutarnjih poslova nije bio dostupan za komentar.


Aktivist i bloger koji se proslavio u Arapskom proljeću, ustanku 2011. godine u kojem je svrgnut Hosni Mubarak, Abd el-Fattah je postao simbol za desetke tisuće Egipćana, od liberala do islamista, koji su poslije postali žrtve državne prisile.