
Reuters
Imamoglu je uhićen u srijedu pod optužbom za korupciju, što je izazvalo val neviđenih prosvjeda
povezane vijesti
Turski oporbeni političar Ekrem Imamoglu “privremeno” je suspendiran s funkcije gradonačelnika Istanbula, objavilo je ministarstvo unutarnjih poslova u nedjelju, nakon što mu je ranije tijekom dana određen pritvor do suđenja.
Najveći politički protivnik predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana trebao je u nedjelju biti imenovan službenim predsjedničkim kandidatom Republikanske narodne strane (CHP) za izbore 2018.
Ta je stranka u nedjelju održala predizbore, a Özgür Özel, čelnik CHP-a, kazao je da je 1,6 milijuna od 1,7 milijuna članova stranke glasalo za to da Imamoglu bude njihov kandidat za buduće predsjedničke izbore.
Özel je dodao da su milijuni ljudi također simbolično glasali za Imamoglua u tzv. “solidarnim” glasačkim kutijama postavljenim diljem zemlje, uz službeno glasanje za članove stranke.
Imamoglu je uhićen u srijedu pod optužbom za korupciju, što je izazvalo val neviđenih prosvjeda u Turskoj koji su se održali i u nedjelju navečer i povećalo zabrinutost oko demokratskog nazadovanja u Turskoj.
İmamoglu, koji je izabran za gradonačelnika Istanbula 2019., niječe optužbe i kažu da su one politički motivirane.
On je u nedjelju pozvao svoje sunarodnjake da širom zemlje održe masovne prosvjede zbog njegova uhićenja
Idući izbori u Turskoj trebali bi se održati 2028. godine, no Erdoganu je ovo drugi i zakonski posljednji mandat ako ne raspiše prijevremene izbore prije nego što mu istekne mandat ili ne promijeni ustav.
Imamoglu, 54-godišnji čelnik najvećeg turskog grada, prema nekim anketama vodi u utrci za predsjednika ispred Erdogana.