U intervjuu za francuske regionalne novine, Macron se ponovno činio otvorenim za ideju slanja vojnika u Ukrajinu, ali je naglasio da bi se to moglo dogoditi samo u vrlo ograničenom obliku i izvan zona sukoba.


Njegovi komentari uslijedili su nakon što je Trump šokirao Europu preokrenuvši američku politiku gotovo tri godine nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, obnavljajući diplomaciju s Kremljom u nadi za postizanjem sporazuma o okončanju sukoba.




“Trump ponovno stvara stratešku dvosmislenost za predsjednika Putina koristeći vrlo čvrste riječi i stvarajući nesigurnost koja može pomoći u vršenju pritiska”, rekao je Macron.


Francuski predsjednik, koji je nekoć redovito razgovarao s Putinom, ali s njim nije razgovarao od 2022., dodao je da je i sam spreman razgovarati s ruskim kolegom “kada to bude prikladno u nadolazećim pregovorima”.


Rekao je da Pariz “ne priprema slanje kopnenih trupa koje bi sudjelovale u sukobu na bojišnicu u Ukrajini”.


Međutim, Francuska i Velika Britanija razmatraju slanje “stručnjaka ili čak vojnika u ograničenim uvjetima”.


“Takav bi potez ojačao Ukrajince i pokazao solidarnost. O tome razmišljamo s Britancima”, potvrdio je.


Britanski premijer Keir Starmer, učvršćujući europske veze i nakon Brexita, rekao je da bi London bio spreman poslati vojnike u Ukrajinu.


Ipak, Macron je naglasio da je podrška Washingtona nužna za buduća sigurnosna jamstva Kijevu.


“S obzirom na to da je Rusija država s nuklearnim kapacitetima, za europske partnere to je ključna točka”, naglasio je.


Macron je također iznio ideju “odlučivanja u okviru pregovora o mirovnoj operaciji pod mandatom Ujedinjenih naroda, koja bi bila postavljena duž crte bojišnice”.


Dodao je da će se novi razgovori održati u srijedu “s nekoliko europskih i neeuropskih država”, nakon hitnog sastanka u ponedjeljak u Parizu, na kojem je sudjelovalo nekoliko ključnih europskih zemalja.


Prethodni sastanak imao je za cilj pokazati jedinstvo, ali bio je zasjenjen napetostima oko ideje slanja vojnika u Ukrajinu, pri čemu su Njemačka i Italija izrazile čvrsto protivljenje takvom potezu.


Nekoliko manjih europskih zemalja, uključujući Rumunjsku i Češku, navodno su bile zatečene time što nisu bile pozvane, unatoč tome što snažno podržavaju Ukrajinu.