Energetska kriza

Europa produljuje sankcije Rusiji, Schroeder će se u Moskvi sastati s Putinom?

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Njemački RTL je kasno u ponedjeljak objavio da je Schroder u Moskvi, a na pitanje hoće li se susresti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom rekao je: "Ovdje sam nekoliko dana na odmoru. Moskva je lijep grad"



Europska unija u utorak je odlučila obnoviti sankcije Rusiji na dodatnih šest mjeseci, odnosno do kraja siječnja 2023. godine.


Odluka, formalnost koju su donijeli ministri energetike EU-a, odnosi se na sankcije koje su prvi put uvedene 2014. i znatno su proširene nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači ove godine.


Otkako je Rusija 21. veljače 2022. priznala neovisnost područja ukrajinskih regija Donecka i Luhanska koja nisu pod kontrolom vlade, a 24. veljače 2022. izvrela invaziju na Ukrajinu, EU je uveo niz sankcija protiv Rusije.


Kremlj kaže da je Schroeder u Moskvi, susret moguć




Kremlj je u utorak objavio da vjeruje da se bivši njemački kancelar Gerhard Schroeder nalazi u Moskvi pri čemu nije isključio mogućnost kontakta s političarem koji je od početka ruske agresije na Ukrajinu kritiziran zbog svojih veza s ruskim energetskim gigantima i predsjednikom Vladimirom Putinom.


“Koliko znamo, on je u Moskvi”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odgovarajući na pitanje novinara da li je Kremlju poznato da je Schroeder doputovao u Moskvu.


“Nema sastanka kao takvog, ali ne isključujemo mogući susret”, rekao je Peskov.


Njemački RTL je kasno u ponedjeljak objavio da je Schroder u Moskvi, a na pitanje hoće li se susresti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom rekao je: “Ovdje sam nekoliko dana na odmoru. Moskva je lijep grad”.


Schroederov ured u Njemačkoj nije odgovorio na upit zašto je otputovao u Moskvu.


Gazprom je u ponedjeljak priopćio da će od srijede smanjiti isporuku plina Njemačkoj putem plinovoda Sjeverni tok 1 na svega 20 posto kapaciteta plinovoda  zbog turbine koja mora biti zaustavljena. Njemačka odbacuje takvo objašnjenje.


To je novi udarac za opskrbu najvećeg europskog gospodarstva plinom, do kojeg dolazi u trenutku velikih napetosti između Rusije i Zapada, koji razmjenjuju ekonomske udarce kao odgovor na ruske akcije u Ukrajini.


Europska unija optužila je Rusiju da ucjenjuje energijom, dok Kremlj govori da do poremećaja u isporukama plina dolazi zbog održavanja i posljedica sankcija Zapada.


Schroeder je dugi niz godina bio ključna osoba u energetskim vezama dviju zemalja, služeći kao kancelar od 1988. do 2005., da bi potom postao član nadzornog odbora Rosnjefta, naftne kompanije pod kontrolom države.


I dalje obnaša dužnost predsjednika odbora dioničara Nord Streama AG, operatera plinovoda u većinskom vlasništvu Gazproma.


Na položaj u upravi Gazproma nominiran je tri tjedna prije ruskog napada na Ukrajinu 24. veljače.


Zbog odbijanja da se ogradi od Putina, s kojim se sastao u ožujku, glavne njemačke političke stranke oduzele su mu pravo na ured financiran javnim novcem.


Schroeder je u ožujku odbio ponudu Gazproma da bude član uprave te je izašao iz nadzornog odbora Rosnjefta.